Majd 10 évvel vagyunk a közép-európai rendszerváltoztatások előtt. Ekkor már sejteni lehetett, hogy így vagy úgy, de repedezik a kétpólusú világrend. Pláne a lengyeleknél, hol a fokozatosan romló élelmiszerellátás miatt egyre csak nőtt az elégedetlenség a politikai rendszerrel szemben.
A Szolidaritás szakszervezet sztrájkokkal igyekezett tárgyalásokra kényszeríteni a kormányt, amely leginkább a belbiztonságra és a hadseregre támaszkodhatott. A tábornokból és nemzetvédelmi miniszterből lett államfő, Wojciech Jaruzelski végül 1981. december 13-án, egy vasárnapi napon vezette be a mindenkit sokként érő hadiállapotot (stan wojenny), amiről többek között ITT írtunk részletesebben.
De ki is az a Jaruzelski, aki, ha ma még köztünk lenne, ezen a napon ünnepelné századik születésnapját?
Ki az a katolikus nemesi felmenőkkel bíró katonatiszt, aki részt vett a tengermelléki munkástüntetések véres leverésében; majd kihirdette a már említett hadiállapotot, amely több száz halálos áldozatot követelt, s több mint egymillió lengyelt emigrációba kényszerített? Ki az a ízig-vérig kommunista hadipolitikus, akinek személye tán a mai napig megosztja a lengyel társadalmat?
Merthogy vannak, akik a demokratikus mozgalmak letörőjeként, kommunista diktátorként tartják számon Jaruzelskit. Vádat is emeltek ellene. Ítélet viszont nem született. Inkább felmentés. Azonban vannak olyanok is, akik – bármilyen furcsa is ezt így leírni – lengyel hazafit látnak benne, mivel egy kiélezett helyzetben kellett döntéseket hoznia: jobb lengyel katonákat látni az utcákon, semmint a vörös hadsereget. Nem mellesleg ő volt az egyik prominens, aki életre hívta a kerekasztal-tárgyalásokat, és ő töltötte be az első részlegesen szabad parlamenti választásokat követően a köztársasági elnöki tisztséget – egészen pontosan 1990. december 22-ig.
Jaruzelski: Szibériától Berlinig
A kelet-lengyelországi földbirtokos, katolikus családból származó Wojciech Witold Jaruzelski Kurówban született, 1923-ban, a függetlenségét épp visszanyert Lengyelországban. Egyházi iskolába járt, Varsó külvárosában, bár soha nem vett részt egyházi szertartásokon, még édesanyja katolikus temetése alkalmával sem volt hajlandó belépni a templomba.