Az USA-t nem érdekli szövetségesei véleménye, kazettás bombákat küld Ukrajnába
Amerika döntésén több prominens NATO-tagállam is felháborodott.
Ha viszont megindul egy orosz ellen-ellentámadás, még értékes szolgálatot tehetnek.
„Mivel manapság mindenki a kazettás lőszerekről beszél, talán érdemes kiemelni néhány tényt az alkalmazásukkal kapcsolatban.
Töredelmesen be kell vallanom, hogy nincsek személyes tapasztalataim ezen a téren. Ezzel a fajta lőszerrel csak tüzérségi szertárakban találkoztam.
A kazettás lőszerek leghálásabb célpontjai a sűrű tömegben támadó harcjárművek, illetve az ezeket támogató gyalogság. Ezen kívül igen hatékonyan bevethetők hirtelen felbukkanó egyedi célpontok, például radarok és tüzérségi eszközök ellen.
A probléma csupán az, hogy a sűrű tömegben támadó ellenfél igen ritka madárnak számít ebben a háborúban.
Az első hónapok tapasztalatai megtanították mindkét felet arra, hogyan szórják szét nemcsak a csapataikat, hanem a vezetési pontokat és a logisztikai bázisokat is. Mivel elrejtőzni szinte lehetetlen, a túlélés záloga kicsinek és értéktelennek mutatkozni messze egy HIMARS-rakéta, vagy még inkább egy orosz siklóbomba önköltsége alatt.
Ebből a felismerésből fakad az ukrán hadszíntér kísértetiesen üres jellege. A Bradley Square és Tsa. az a bizonyos kivétel, ami erősíti a szabályt.
A kazettás bombák – praktice repülő puttonyok kézigránátokkal megrakva – »leghálátlanabb« célpontjai a jól kiépített és megerősített védőművek.
Ezeket egy hagyományos tüzérségi gránát talán elpusztítana, de a kazettás résztöltetek nem tudnak komoly kárt tenni bennük.
Ergo, a hirtelen divatba jött kazettás lőszerek éppen arra a feladatra a legalkalmatlanabbak, amire per pillanat Ukrajnának a legnagyobb szüksége van.
Az Orosz Nagy Fal »átfúrása«.
Ha viszont megindul egy orosz ellen-ellentámadás, még értékes szolgálatot tehetnek.”
***
Ezt is ajánljuk a témában
Amerika döntésén több prominens NATO-tagállam is felháborodott.
Nyitókép: Képernyőfotó