A Mandiner is beszámolt arról, hogy az AfD választást tudott nyerni egy türingiai járásban, Sonnebergben és térségében. A rendszer- és EU-kritikus Alternatíva Németországért párt ezzel első alkalommal szerzett meg egy helyi vezetői tisztséget a párt és a német politika történetében.
A germán országokban mostanában egyébként is az AfD, illetve a Szabadságpárt (FPÖ) előretörése figyelhető meg, ami alapvetően befolyásolhatja Németország és Ausztria politikájának alakulását – erről írtunk minapi részletes elemzésünkben is.
Az AfD tíz évvel a megalapítása után, hosszú és rögös úton keresztül jutott el idáig. Az egykor eurókritikus közgazdász professzorok és más értelmiségik által alapított, elméleteken vitatkozó pártban
sok évig vitázott és meccselt egymással az intellektuális és a népi, populista szárny,
ami végül több fordulóban az utóbbi győzelmét hozta. A hosszú, langyos merkeli évek során és a botladozva, ámde ideologikusan kormányzó új, balliberális német kormány alatt az AfD az elégedetlen német polgárok gyűjtőpártjává vált, ami szépen lassan az összes olyan álláspont mögé felsorakozott, ami szembe megy a német politikai és médiafősodorral. Az EU és az euró kritikája, a Covid-korlátozások és a kötelező oltások kritikája, a migráció és a radikális zöldpolitika kritikája, és a többi: az AfD lett végül mindazok politikai otthona, akiknek elegük lett a mai német politika és nyilvánosság csapásirányától.
Mindezek mellett nem lehet szó nélkül hagyni azt sem, hogy a hangos rendszerkritikus párt a szélein elér a nettó szélsőséges nézeteket hangoztatókig. Ugyan az AfD nem olyan, mint a korábbi NPD – ezt a szellemet már nem lehet visszatuszkolni a palackba –, de a habókos konzervatív puccsszervezőktől a szélsőjobbos érzelmek és szólamok húrjait pengető Höcke-féle körökig sokfelé nyúlik el az AfD mozgalma. És az is tény, hogy a párt vezetői, illetve különböző háttérből érkező szavazói sok mindenben nem értenek egyet egymással, és
a folyamatos széthúzás, az ideológiai, stratégiai és taktikai viták eddig mindig visszafogták a pártot
az áttöréstől és a nyugodt építkezéstől.
Ugyanakkor nem véletlen, hogy az AfD főleg a német társadalom alsóbb rétegeiben, illetve területileg Kelet-Németországban lett népszerű, ahol nagy arányban vannak jelen azok, akiket személyesen súlyosan érintenek a nagy társadalmi, gazdasági változások, vagy épp a pénztárcát nagyon is érintő, radikális zöld életmódváltási irányelvek.