Ilyen jellegű támadásokat az ukrán titkosszolgálat rendszeresen szervez, a britek és amerikaiak által kiépített hálózatokra támaszkodva, mondta az Ultrahang műsorában Vukics Ferenc azzal kapcsolatban, hogy a minap drón csapódott a Kreml épületébe. A szakértő szerint azonban a konkrét támadásba az amerikaiak aligha egyeztek bele. Úgy látja, Kijev gyakorta alkalmazza a kettős nyilatkozatok módszerét, gyakorlatilag lebegtetve nyilatkoznak bizonyos kérdésekről az ukrán vezetők, ezt láthatjuk a dróntámadással kapcsolatban is.
Vukics Ferenc szerint ezeket a drónokat Moszkva külterületéről kellett elindítani az akcióhoz, olyan drónokról van szó, amelyek kereskedelmi forgalomban vannak. Ilyen eszközrendszerrel célzott támadást Vlagyimir Putyin ellen nem lehetett volna sikerrel végrehajtani, ennek a jelentősége csupán abban állt, hogy a nyugati média győzelemittas jelentéseket adhasson ki. A szakértő
nem tartja valósnak, hogy az akciót valójában Oroszország szervezte volna annak érdekében, hogy magához ragadja az információs kezdeményezést.
Ha azonban tényleg az ukránok hajtják végre ezeket az akciókat, abban sem lesznek restek, hogy olyat hajtsanak végre, mint ami Lengyelországban történt. Sőt, olyan eset is következhet, mint Kassa bombázása 1941-ben, hívta fel a figyelmet Vukics.
Noha az információs háború valóban fontos, valamiféle korlátok közé kellene szorítani, vélekedett a műsorban Vukics, mert jelenleg abba az irányba haladunk, hogy „teljesen megszabadítjuk magunkat a valóságtól”. Jelezte, a NATO-brand védelmére hivatkozva az amerikai hadsereg már jogot formálna arra, hogy a közösségi médiában korlátozza azokat a felhasználókat, akik éles kritikával illetik a szövetséget és a hadviselés a közösségi médiaplatformokra is kiterjedhet. Döntéseket hozni azonban csak a valóságból levont következtetések alapján lehet, a katonai vezetésnek is szüksége van a valós adatokra és tényekre, hangsúlyozta Vukics Ferenc.
A teljes beszélgetést itt hallgathatja meg:
***
Nyitókép: Képernyőfotó