Ezúttal Kanada próbálja megmenteni Ukrajnát
Justin Trudeau bőkezűsége légvédelmi rendszerek képében jelenik meg.
Az oroszok állítása szerint a szegényített uránnal töltött lőszerek megsemmisítése okozta ezt. Állításaikat más bizonyíték nem támasztja alá.
A szegényített uránnal töltött lőszerek megsemmisítése egy radioaktív felhőt okozott, amely Európa felé sodródik – idézi a TASZSZ hírügynökség Nyikolaj Patrusevet, a Biztonsági Tanács titkárát. Kritikával illette azt is, hogy Biden újabb, ukránoknak szánt támogatásokat jelentett be, szerinte az ő hibájuk a radioaktivitás emelkedése. „Lengyelországban már most megnőtt sugárzást mértek” – állítja Patrusev, továbbá szerinte vegyi és biológiai fegyvereket fejlesztenek Ukrajnában az amerikaiak. Patrusev nehezményezte azt is, hogy az amerikaiak még mindig nem kértek bocsánatot, amiért 1945-ben atombombát dobtak Hirosimára és Nagaszakira.
Patrusev állításaira más bizonyíték nem áll rendelkezésre. Az Európai Bizottság alatt működő, folyamatos frissülő térképet közlő Radioactivity Environmental Monitoring oldal szerint sem Ukrajnában, sem máshol Európában nem látható kiemelkedő sugárzás, az egész kontinensen hasonló, egészséget nem veszélyeztető szinten állnak a mutatók.
A szlovák meteorológiai szolgálat is cáfolja a nukleáris felhőről szóló állításokat, szerintük az adatok ezt nem támasztják alá. Állítják: tíz perc alatt észlelnék, ha valahol gyorsan megemelkedne a sugárzás, és az erről szóló információk azonnal az illetékes nemzetközi hatóságokhoz kerülnének.
Hogy ezek a lőszerek valóban atomkatasztrófát okoznának, az az oroszok állításával szemben erősen kétséges, erről alábbi cikkünkben írtunk részletesen:
Nyitókép: Hendrik Schmidt / DPA / AFP