Nyertes helyzetben Trump, milliókat fizethet neki a liberális médium
Az ABC News egy „elnöki alapítvány és múzeum” számára pengethet ki Trumpnak 15 millió dollárt.
Lehet, hogy orosz dezinformáció volt, hogy az oroszok Trump pártján beavatkoztak a 2016-os amerikai elnökválasztásba.
Mint arról a Mandiner is beszámolt: hétfőn közzétették John Durham különleges ügyész jelentését, amely azt állapította meg, hogy mem volt törvényes alapja az amerikai Szövetségi Nyomozó Irodának (FBI) 2016-ban nyomozást indítani Donald Trump ellen az Oroszországgal való összejátszás gyanújával. Évekkel korábban egyébként Robert Mueller különleges ügyész azt állapította meg, hogy a gyanúsításnak sem volt alapja, téves volt az a feltételezés, hogy az oroszok Trump oldalán beavatkoztak a 2016-os amerikai választásba.
Korábban, még 2020-ban a The Federalist összefoglalója alapján megírtuk: az FBI-nyomozás jelentős részben egy volt brit kém, Christopher Steele által összeállított dosszién alapult. Steele-t a Fusion GPS nevű cég alkalmazta, a Fusion GPS-t pedig a Clinton-kampány és a Demokrata Párt vezetősége, a Democratic National Committee (DNC) bérelte fel, hogy terjessze azt a pletykát, hogy Trump titokban összedolgozik Putyinnal. A Steele-dossziét nyilvánosságra hozták 2017-ben, és kiderült, hogy megalapozatlan állításokkal van tele. A hétfői hírek kapcsán a National Review azt írja: John Durham szerint
Márpedig erre jó oka lehetett volna.
A Steele-dosszié állításainak nagy része ugyanis egy orosz embertől, Igor Dancsenkótól származott. Az oroszt 2008-tól a középbalos Brookings Institution alkalmazta, ahol megpróbált két munkatársat beszervezni, hogy a jövőben szolgáltassanak ki számára minősített információkat pénzért cserébe; Dancsenko úgy tudta, hogy Obamának fognak dolgozni. Egyikük megkereste az FBI-t. Emiatt Dancsenkót 2009-2011 között megfigyelte az FBI, és kiderült, hogy kapcsolatban volt az amerikai orosz nagykövetséggel, valamint orosz ügynökökkel. Aztán a nyomozást lezárták, mert úgy hitték, hogy Dancsenko Oroszországba távozott, de ez nem volt igaz, valójában Washingtonban élt.
A Trump-kampányhoz közelálló Carter Page elleni nyomozás is a Dancsenkótól származó információkon alapult, ahogy a Steele-dosszié információinak nagyrésze is. Dancsenko ráadásul sosem tudta alátámasztani a Steele-dosszié gyanúsításait, nagyrészt pletykákra és informális beszélgetésekre hivatkozott bizonyítékként. Sőt, sok információ nem is volt következetes. John Durham azt írja jelentésében:
Mind Robert Mueller különleges ügyész 2019-es jelentése, mind A The Intercept című lap oknyomozója, az egyébként baloldali és Donald Trumpot sokat kritizáló Glenn Greenwald, aki korábban jogászként dolgozott, már 2019-ben megalapozatlannak találták a 2016-os választásokba Trump oldalán való orosz beavatkozás vádját. A mostani Durham-jelentés az ennek nyomán indított, Trump-elleni FBI-nyomázást is törvénytelennek találta.
MTI/EPA/Pool/Mihail Metzel