Aggódik a CNN: ijesztő lépésre szánta rá magát Putyin az ukrán háború árnyékában
Az amerikai lap cikke alapján úgy tűnik, az ukrajnai háború nemcsak Észak-Koreával hozta össze még jobban Oroszországot.
Mára látható, hogy hitelesek a kiszivárgott anyagok, amikben azonban nincs semmiféle olyan hírszerzési információ, amivel azonnal kezdeni lehetne valamit, mondta a biztonságpolitikai szakértő a KarcFM-nek nyilatkozva.
Valójában mindez egyáltalán nem meglepő – reagált a KarcFM műsorában Robert C. Castel arra a fejleményre, miszerint nem csak a Pentagonból származhattak a kiszivárgott amerikai és NATO-dokumentumok. A szakértő jelezte, egyértelmű volt, hogy a dokumentumokban szereplő információkat több ügynökség állította össze, a Pengatonba a már feldolgozott információ kerül.
A biztonságpolitikai szakértő szerint mára látható, hogy hitelesek a kiszivárgott anyagok, amikben azonban nincs semmiféle olyan hírszerzési információ, amivel azonnal kezdeni lehetne valamit, ezért az oroszok számára nem rejteget csalit. Megjegyezte, ukrán oldalról stratégiai információkat tartalmaznak a dokumentumok, de valódi harci helyzetet illetően az orosz félről olvasható bennük több adat.
A kiszivárgás lehetséges következményeivel kapcsolatban Robert C. Castel azt mondta, félelmetes jelenségeknek vagyunk tanúi, amikor mindenki botcsinálta hírszerzővé és elemzővé válik az interneten, ahogy félelmetes jelenség az is, hogy a szakértők nem feltétlenül a megbízható, minősített anyagok alapján tesznek le javaslatokat a politikai döntéshozók asztalára, hanem „felcsapják az első internetes honlapot és onnan osztanak okosságokat”. Visszhangkamra alakulhat ki így,
A kiszivárgott dokumentumok pesszimista képet festenek az ukrán haderő állapotával kapcsolatban, mondta, ami összecseng azokkal a figyelmeztetésekkel, amelyek az ukrán légvédelem kritikus állapotáról értekeznek, amelyen eldőlhet akár a háború sorsa is, hívta fel a figyelmet.
A Kelet-ázsiai fejleményekkel kapcsolatosan Robert C. Castel úgy fogalmazott;
Kína stratégiája, hogy most mindenki hozzászokik ahhoz, hogy Tajvant körülveszi haderejével, ám eközben folyamatosan közelebb kerül hozzá, egyben teszteli a tajvani és amerikai haderő reakcióit is.
A teljes beszélgetést itt hallgathatja meg:
Nyitókép: Mandiner/Mátrai Dávid