Íme 2025 nagy konfliktusai, amelyektől az amerikaiak leginkább tartanak
Több száz amerikai kül- és biztonságpolitikai szakértő összesített véleménye szerint ez az a 30 globális konfliktus, amely amerikai érdekeket veszélyeztethet ebben az évben.
Itt van a Nemzetközi Büntetőbíróság „hírhedt” listája.
Ahogy arról a Mandiner több alkalommal beszámolt már, a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) háborús bűncselekményekért viselt feltételezett felelőssége miatt elfogatóparancsot adott ki Vlagyimir Putyin ellen.
Azért adták ki a parancsot az orosz elnökkel szemben, mert megalapozott a gyanú, hogy
Csakhogy az Egyesült Államok mellett Oroszország sem ismeri el a hágai székhelyű ICC joghatóságát, ezáltal Moszkva szinte azonnal jelezte, hogy jogi értelemben is semmisnek tartják a Putyin „letartóztatását” elrendelő határozatot.
Varga Réka nemzetközi jogász, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem dékánja ennek kapcsán úgy fogalmazott portálunknak, hogy a letartóztatási kötelezettség csupán az ICC-tagállamokat kötelezi, így az orosz elhagyhatja ugyan Oroszországot, de ha olyan országba megy, ami kvázi tagja a büntetőbíróságnak, ott bizony a letartóztatás réme fenyegeti. Azonban vannak komoly rések a szabályozáson: Magyarország például nem hirdette ki a Magyar Közlönyben az úgynevezett római statútumot. Ezáltal a hatóságok idehaza elméletileg nem tudják foganatosítani a Vlagyimir Putyin elleni elfogatóparancsot; a nemzetközi jog viszont, ha kell, mindezt megkövetelheti!
És most nézzük, kik azok (mások mellett), akiket a Nemzetközi Büntetőbíróság vád alá helyezett, akik ellen elfogatóparancsot, idézést bocsátott ki!
Képek forrása: AFP
***