Csalódottak a nyugat-európai szírek, hogy haza kell menniük
Érzéketlen dolog lenne visszaküldeni őket Szíriába, aggódik a Politico, amely szerint már megint a „szélsőjobboldal” lát lehetőséget a helyzetben.
A macedón kormányfő szerint a Frontex-szel folyó együttműködéssel lehetőség nyílik a nemzetközi bűnszervezetekkel szembeni hatékony fellépésre.
Az Európai Unió határvédelmi ügynöksége, a Frontex csütörtökön hivatalosan is megkezdte határőreinek telepítését Észak-Macedónia Görögországgal határos déli határvidékére, hogy segítsenek visszaszorítani az unió területére irányuló, növekvő illegális migrációt.
A szkopjei vezetés tavaly októberben kötött a Frontex-szel egy 2024 januárjáig érvényes, száznál is több határőr telepítéséről szóló megállapodást, nem sokkal azután, hogy a koronavírus-járvány miatti korlátozások feloldása után újra megélénkült az illegális embercsempészet a déli határ mentén. A fővárosban, Szkopjéban csütörtökön tartott rendezvényen beszédet mondott Dimitar Kovacsevszki, Észak-Macedónia miniszterelnöke, aki kijelentette:
Kovacsevszki szerint a Frontex-szel folyó együttműködéssel lehetőség nyílik a nemzetközi bűnszervezetekkel szembeni hatékony fellépésre.
Oliver Szpaszovszki észak-macedón belügyminiszter felszólalásában hangsúlyozta, hogy az ügynökséggel közös műveletek célja
Szpaszovszki rámutatott, hogy tavaly az Európai Unióba tartó illegális bevándorlók csaknem fele a nyugat-balkáni migrációs útvonalon jutott át. Hans Leijtens, a Frontex igazgatója Szkopjéban egységes fellépést sürgetett, hogy a határokat ne használhassák ki azok, akik mások nyomorúságából akarnak hasznot húzni.
Az ügynökség az unió 27 tagállamán kívül Albániában, Moldovában, Montenegróban és Szerbiában is határőrizeti feladatokat lát el, az Észak-Macedóniával kötötthöz hasonló megállapodások alapján. Az ENSZ számításai szerint tavaly 60 százalékkal, az elmúlt négy év alatt pedig háromszorosára nőtt az unió területére irányuló migráció a Nyugat-Balkánon keresztül.
(MTI)
Nyitókép: Sakis Mitrolidis / AFP