Szijjártó: Elemi érdek, hogy Európa gazdaságilag együttműködjön Kínával

2023. március 13. 13:43

A külügyminiszter szerint a keleti együttműködés elvágása munkahelyek millióit veszélyeztetné Európában.

2023. március 13. 13:43
null

Még mélyebb gazdasági krízis lesz, ha ideológiai indíttatásból elvágják a kereskedelmi együttműködést az Európai Unió és Kína között, ezért továbbra is kulcsfontosságú a kölcsönösen előnyös, pragmatikus kapcsolat fenntartása – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Párizsban.

A tárcavezető a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetet (OECD) vezető Mathias Cormann-nal folytatott egyeztetését követően hangsúlyozta: alapvetően azon fog múlni, hogy Európa ki tud-e evickélni a mostani, rendkívüli kihívásokkal teli időszakból, hogy

a döntéshozók ideológiai megközelítés helyett képesek lesznek-e a józan ész talaján állva cselekedni.    

Ezzel kapcsolatban üdvözölte, hogy az OECD és főtitkára azon kevés szervezet és vezető között van a világon, amelyek és akik nem ideológiák foglyai, hanem két lábbal a földön állva, racionális, reális, józan észre alapuló gazdaságpolitikát folytatnak.

Bajba kerülhet az európai gazdaság

Rámutatott, hogy a válságból való kilábalás nagymértékben azon fog múlni, hogy sikeres lesz-e az az ideologikus megközelítés, amely a gazdasági együttműködés elvágására irányul az EU és Kína között. „Hogyha a gazdasági-kereskedelmi együttműködést ideológiák miatt a nyugat-európaiak vagy akár az amerikaiak kezdeményezésére elvágják, akkor az európai gazdaság még nagyobb bajba fog kerülni, és nemhogy nem fog tudni kijutni a gazdasági válságból, hanem még mélyebb recesszióba fog kerülni. Európa elemi érdeke, hogy az elkövetkező időszakban is pragmatikus, mindkét fél számára hasznot hozó gazdasági együttműködést tudjon fenntartani Kínával” – fogalmazott.   

Szijjártó Péter kiemelte, hogy ezt világosan mutatja Magyarország példája is, hazánk ugyanis lényeges találkozási pontja a német autóiparnak és a kínai elektromos akkumulátorgyártóknak, márpedig az EU politikai döntése nyomán 2035-től kizárólag elektromos járműveket lehet forgalmazni a kontinensen, és ehhez megfelelő mennyiségű akkumulátorra van szükség.

(MTI) 

Kép forrása: JOHN THYS / POOL / AFP

Összesen 27 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
pipa89
2023. március 13. 15:14
Logikus: egy darab szárazföld = Eurázsia (Európa + Közép-Ázsia + Ázsia). Kérdés: mit keres a fenti képletben egy kakukktojás, a tengerentúli USA? Nincs velük kereskedni való dolgunk, mert a távolság drágítja az áruszállítást. Jó lenne, ha végre az egy darab szárazföldön élő valamennyi nép megértené, hogy az USA nélkül prosperitás köszönhetne be Eurázsiába.
roughneck
2023. március 13. 14:53
Akar tetszik, akar nem, a feher faj vagy osszefog a "sargakkal", vagy a muszlim feka 70-es IQ-ju "szulolombik" sopredek bedaralja az egesz emberi civilizaciot 100 even belul.
Akitlosz
2023. március 13. 14:52
"márpedig az EU politikai döntése nyomán 2035-től kizárólag elektromos járműveket lehet forgalmazni a kontinensen, és ehhez megfelelő mennyiségű akkumulátorra van szükség." De miért? A vonatok, metrók, trolibuszok is elektromos üzeműek. Mennyi akkumulátorra van szükség a működésükhöz? Két gép pár perces órás munkája, hogy egy útba az aszfalt alá elektromos vezetéket fektessen, amiből aztán az autók menet közben vezeték nélküli töltéssel vehetik fel az energiát. Korlátlan hatótávolság, zéró töltési idő, sokkal olcsóbb és sokkal könnyebb autók, amelyek így jóval gazdaságosabbak. Honnan veszi ez a külügyminiszter, hogy az autók dög nehéz és drága akkumulátorokat fognak cipelni?
Akitlosz
2023. március 13. 14:47
"A külügyminiszter szerint a keleti együttműködés elvágása munkahelyek millióit veszélyeztetné Európában." Cserében új munkahelyek millió jöhetnének létre. Vagy a külügyminiszter azt gondolja, hogy a keleti együttműködés elvágása után mezitláb és meztelenül járnának az emberek a kínai cipők és ruhák hiányában Európában? Jelenleg a nem kínai cipő- és ruhaüzletek is csak Made in China cipőket és ruhákat árusítanak. S kínai alkatrész nélküli számítógépek sem léteznek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!