Az esemény egy másik meghívottja, Twizeyumuremy Donatien atya az ruandai Caritas képviseletében érkezett, és elmondta, hogy csak az országban évente legalább 200 ezer új munkahelyre lenne szükség, azonban nemcsak a szűk piac, hanem a szakképzettség hiánya is jelentős problémákat okoz. Ezért jött létre pár éve a Caritas integrált szakmunkásképző programja, amely konkrét technikai tudást ad az általános iskolai ismeretek mellé, érettségi után pedig kezdőtőkével támogatja azokat, akik saját vállalkozásba fognának. Donatien atya elmondta, hogy eddig harmincezer fiatal vett részt a programban, akiknek csupán 2% nem talált még munkát, míg 45%-nak sikerült szakmában elhelyezkedni, 53% pedig saját céget nyitott és ezáltal teremt még több munkahelyet.
„Mi nem ideológiát csinálunk”
Természetesen ezek a kezdeményezések, főleg a kezdeti időszakban jelentős külföldi támogatásra szorulnak, de az eredmények azt mutatják, hogy igencsak megéri. Itt kapcsolódik be az Európai Unió, amely a Global Gateway programján keresztül már több hasonló elképzelést támogat, de Hölvényi célja a meghallgatással az, hogy a támogatottak sora idővel még tovább bővüljön.
„Minden, amit ma csináltunk, az tulajdonképpen a migrációnak a helyben kezelése. Minden, ami iskola, ami munkahelyteremtés, ami szakmunkásképzés, annak a helyben maradás a lényege. Az az egyetlen fenntartható realitás” – mondta a képviselő.
Hölvényi azt is megjegyezte, hogy amikor az európai baloldal ideológiai alapok mentén a migrációban látja a megoldást, akkor
valójában egy olyan folyamatot támogat, ami mind Európának, mind Afrikának rendkívül káros.
Ha EU-s országok folyamatosan elszívják Afrika még mindig csekély képzett munkaerejét, akkor hosszútávon nem lesz, aki behozza a szubszaharai országok gazdasági lemaradását. „Ez a lényege az egésznek: mi nem ideológiát csinálunk. Munkahelyeket teremtünk, a megélhetést és helyben maradást támogatjuk.”
Nyitókép: Shutterstock