Több mint két évtizede nem volt példa arra, ami vasárnap történt Berlinben: a német főváros képviselőházi választásán
újra a kereszténydemokraták (CDU) szerezték a legtöbb szavazatot.
Új, szokatlan felállás ez a hosszú évek óta a baloldal és a szélsőbaloldal által dominált berlini politikájában, de az közel sem biztos, hogy a gyakorlatban bármiféle jelentősége lesz majd ennek az eredménynek.
Berlinben utoljára 2021-ben tartottak képviselőházi választást. Berlin különleges, városállami jogállása miatt az itteni képviselőházi választás lényegében egy tartományi parlamenti választásnak felel meg. Csakhogy a 2021-es választás lebonyolítása során történt szabálytalanságok – néhány szavazókör sokkal tovább tartott nyitva, mint szabad lett volna, máshol pedig a szavazólapok keveredtek össze – miatt azt a voksolást most meg kellett ismételni.
A 2021-es választás eredményeként egy vörös–vörös–zöld (SPD–Die Linke–Zöldek) koalíció vehette kezébe Berlin irányítását a korábban már szövetségi szinten is harmatosan szereplő Franziska Giffey vezetésével. Giffey azelőtt azzal került a hírekbe, hogy lopta a doktoriját – a címét a plágiumvádak ellenére is megtarthatta –,
a Zöldek kiűzték volna az összes autót Berlin belvárosából,
a pártállami gyökerű Die Linke pedig arról fantáziált, hogy a várost sanyargató lakásínséget államosításokkal kellene megoldani.
Nem működik jól a baloldali koalíció
A gyakorlatban a baloldali nedvesálom-koalíció azért sokkal kevésbé volt működőképes, mint akár a résztvevők, akár a rájuk szavazók remélhették.
Giffey főpolgármesterként gyakran tehetetlen volt
a még a szövetségi szinten politizáló párttársaiknál is doktrinerebb Zöldekkel szemben, mint ahogy a Kelet-Berlinben és a belvárosban megkerülhetetlen szélsőbaloldallal szemben is.
Az i-re a pontot a 2022-es berlini szilveszter tette fel, ami a város bevándorlók lakta negyedeiben kitört zavargásszerű randalírozások miatt vált a németországi híreket hetekig meghatározó eseménnyé. Franziska Giffey és a városvezetés természetesen teljes körű kivizsgálást és reformokat ígért, de ez legfeljebb tűzoltásnak lehetett volna megfelelő, a nyilvánvaló alapproblémán – vagyis azon, hogy Berlin egyes városrészeiben tömegével élnek az olyan, bevándorló hátterű fiatal férfiak, akik szerint teljesen indokolt szilveszter alkalmával petárdával dobálni a mentőket és a tűzoltókat – aligha segített. Azzal az elmúlt húsz évben kellett volna kezdenie valamit a kormányzó baloldalnak.