Döntöttek a szlovákok: katonákat küldenek a válság kellős közepébe
„A feszültség fokozódása érezhető” – mondta a szlovák védelmi miniszter.
A szakértő szerint Eurofighter Typhoonok vagy az F–16-osok megjelenhetnek viszont Ukrajna egén.
Ukrajna a háború kirobbanása óta szinte folyamatosan arra kéri a nyugati hatalmakat, hogy a fegyverszállítmányokba foglaljanak bele különböző harci repülőket is. Mára már szinte biztosra lehet tudni, hogy Lengyelország – és valószínűleg Csehország is – MiG–29-es vadászbombázókat adott már Kijevnek.
– írta a Portfolio.
Az említett listán olyan gépek is szerepelnek, mint az amerikai gyártmányú F–35 Lightning II-es vadászbombázók, de az a cikk szerzője szerint szinte biztosra vehető, hogy ilyen gépeket egyik ország sem fog Ukrajna rendelkezésére bocsátani.
Ennek egyik legfőbb oka az, hogy az F–35 jelenleg a világ legmodernebb, ötödik generációs vadászbombázója. Az Egyesült Államok számára pedig minden bizonnyal „rendkívül kellemetlen lenne az, ha a fegyvereket az orosz hadvezetés a jelenleginél jobban meg tudná ismerni, hiszen az erősségek és gyengeségek ismeretében sokkal könnyebb megfelelő válaszlépéseket tenni” – hangsúlyozta a lap.
A Portfolio emellett hozzátette, hogyha vadászgépek a hadviselés legdrágább fegyverei közé tartoznak. A bonyolult elektronikával, radarrendszerekkel, fegyverzettel ellátott gépek gyártási költsége többszöröse a legtöbb más fegyverének.
A szerző az összeállításban kiemelte azt is, hogy ezekre a gépekre a pilótáknak speciális képzést kell. Mind az ukrán, mind a nyugati szakértők egyetértenek abban, hogy
Emellett további kérdéseket vet fel a bombázók folyamatos karbantartása és felfegyverzése – hívta fel a figyelmet a lap.
A fenti érvek alapján több mint valószínű, hogy
Mindettől függetlenül nem lehet kizárni azt, hogy kis számban ugyan, de az Eurofighter Typhoonok, az F–16-osok, valamint Panavia Tornado-k a jövő évre megjelennek Ukrajna egén – foglalta össze a Portfolio.
Nyitókép illusztráció. Fotó: 123RF
***