Rosszabbul élnek, mint egy éve: elégedetlenek Donald Tusk balliberális kormányával Lengyelországban
Nem jött be a kormányváltás a lengyeleknek.
Ez leginkább az ország Lengyelországgal való „meleg kapcsolatait torpedózta meg” a lap szerint.
A Guardian arról ír, hogy a Magyar Állami Operaház a múlt héten mutatta be új produkcióját, amellyel kapcsolatban megjegyezte, hogy az opera műsortervét és színpadra állítását jóval azelőtt tervezték, hogy Vlagyimir Putyin lerohanta volna Ukrajnát.
„A bombasztikus zene és a hazafias orosz nyelvű librettó azonban az ukrajnai orosz háború első évfordulójának közeledtével idegesítően hat, különösen akkor, ha egy olyan színpadon adják elő, amely mindössze háromórányi autóútra van Ukrajna határától” – olvasható a cikkben.
A Guardian arra is felhívta a figyelmet, hogy Budapesten nem lobognak ukrán zászlók a kormányzati épületeken, mint más közép-európai fővárosokban. Majd hozzátették, hogy Operaház előtt és a belvárosban óriásplakátok hirdetik: „A magyarok döntöttek: A kormány által végzett közvélemény-kutatásra utalva, amelyben a lakosságot vezető kérdésekkel kérdezték arról, hogy támogatják-e az Oroszországgal szembeni uniós szankciókat”.
Shaun Walker ezután azzal folytatta, hogy „még Orbán néhány konzervatív barátja is megijedt a magyar miniszterelnök Oroszországnak való udvarlása miatt. Ez leginkább az ország Lengyelországgal való meleg kapcsolatait torpedózta meg”. Walker felidézte, hogy a két ország korábban támogatta egymást a jogállamisági kérdésekkel kapcsolatos brüsszeli kritikák miatt, de most Lengyelország Ukrajna vezető támogatójaként lépett fel.
Sławomir Dębski, a lengyel kormányhoz közel álló varsói Lengyel Nemzetközi Ügyek Intézetének igazgatója szerint
„Orbán Viktor Oroszországgal kapcsolatos álláspontja gyakorlatilag véget vetett a kétoldalú kapcsolatoknak,
valamint a visegrádi négyek tevékenységének, amelyek gyakran tartanak csúcstalálkozókat, és a múltban gyakran egyeztettek a kérdésekben”.
"A magyarokkal már senki sem akar találkozni. Most, amikor eljön a csúcstalálkozó ideje, mindenki elkezd kommunikálni Varsóban, Pozsonyban és Prágában, hogy »Mit tegyünk?«" – mondta. Dębski úgy véli a probléma része az, hogy Orbán Viktor a közös európai állásponttal való szakítása nagyon nyilvánosan történik. „Befoghatták volna egyszerűen a szájukat. Nézzük meg Ausztriát, ők talán osztják a magyar álláspontok egy részét, de egyszerűen csendben maradnak, és nem kerülnek reflektorfénybe.
Ezzel szemben Orbán Viktor aktívan terjeszti a háborúval kapcsolatos ostobaságokat”
– nyilatkozta a Lengyel Nemzetközi Ügyek Intézetének igazgatója a Guardiannek.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
***