Az Európai Parlamentben kirobbant Katargate megvesztegetési botrány alááshatja az EU azon törekvéseit, hogy a nemzeti kormányokat felelősségre vonják a jogállamisággal kapcsolatos visszaélésekért – figyelmeztetett a Civil Liberties Union for Europe kedden közzétett éves jelentésében.
A jogállamiság helyzete az Európai Unióban stagnál, mivel a legtöbb uniós ország „kevés erőfeszítést tett a jogállamiság kérdésének megoldására” – állapította meg a február 21-én közzétett éves jelentés.
A kérdés orvoslására irányuló politikai intézkedések hiánya a következő hónapokban még nagyobb problémává válhat a Qatargate korrupciós botrány következményei miatt – tette hozzá a jelentés.
Ismert: Eva Kaili görög EP-képviselőt, valamint három társát december 9-én tartóztatták le a belga hatóságok egy korrupció vádjával indított nyomozás részeként.
A belga rendőrség közlése szerint közel 1,5 millió eurót foglaltak le a brüsszeli régióban házkutatások során a korrupciós ügyben.
Kaili őrizetbe vett élettársa, az olasz Francesco Giorgi egy belga szocialista EP-képviselő, Maria Arena asszisztenseként dolgozott. Giorgi a múlt héten tett vallomásában beismerte, hogy tagja volt egy olyan lobbiszervezetnek,
amelyet Marokkó és Katar is arra használt, hogy beavatkozzon az Európai Parlament döntéseibe.
A vádlottak között van továbbá Nicolo Figa-Talamanca, a No Peace Without Justice nevű civil szervezet igazgatója, valamint egy volt olasz szocialista EP-képviselő, Pier Antonio Panzeri is, aki jelenleg a Fight Impunity nevű, brüsszeli székhelyű civil szervezet elnöke.
Az Európai Parlament mintegy 53 képviselője sértette meg a magatartási kódexet azzal, hogy „késve számolt be a kapott ajándékokról" - írta az . A lap arról számol be, hogy az európai parlamenti képviselők a korrupciós botrány után kirobbanása után „serényen próbálják bepótolni lemaradásukat, és sorra jelentik be ajándékba kapott utazásaikat: többek között Katartól".
Nyitókép: Eva Kaili honlapja