Orbán Viktor annyira megdolgozik a sikerért, hogy az még a Le Figaro tudósítóját is elgondolkodtatta
A francia lap szerint a magyar miniszterelnök minden lehetőséget megragad.
A francia lap szerint mindkét „birodalmat” a kóros lassúság, a középszerűség és a határozatlanság jellemzi, jellemezte.
Érdekes esszét közölt a Le Figaro Caroline de Gruyter „A tegnap világa, a holnap világa” című könyvéről. A könyv gyakorlatilag egy összehasonlítása az Európai Unió és a Habsburgok birodalmának. Mint írták a cikkben, „Ursula von der Leyen nem rendelkezik Sissi kegyeivel, Brüsszel nem rendelkezik Bécs bájával, és az eurokraták nem arisztokraták. Mégis, nem helyénvaló-e az Európai Uniót az Osztrák-Magyar Monarchiához hasonlítani, amely hat évszázados fennállása után 1918-ban összeomlott?”.
Az EU-hoz hasonlóan a Habsburg Birodalmat is kóros lassúság, középszerűség és határozatlanság jellemezte,
de bizonyos rugalmasság, alkalmazkodóképesség és szilárdság is. A rugalmasság és a merevség keverékeként nem lehetne-e az EU-t úgy is meghatározni, mint »laissez-faire-rel mérsékelt abszolutizmust«?” – tette fel a kérdést a cikk. Leszögezi, hogy aki nem tanulmányozza a Habsburg Birodalom történetét, az nem érti, miért oroszbarát Ausztria, miért dühös Magyarország a migránsok betolakodása miatt, vagy miért a béke megszállottjai a „szárazföldi hatalmak”.
„Bár az Európai Uniót meglehetősen kedvezően ítéli meg, de Gruyter tartózkodik az ítélkezéstől, és egy magyar nagykövettel folytatott beszélgetésen keresztül meglehetősen objektíven mutatja be egy olyan ország elvárásait és csalódásait, amelyet történelme során folyamatosan megszálltak, és amelyet ma »illiberalizmusa« miatt kiközösítenek az európai közösségből” – jegyezte meg a recenzió.
Nyitókép: MTI/EPA/Stephanie Lecocq