Belga együttműködéssel fogja gyártani rakétáit Ukrajna
A belga Thales vállalat együttműködési megállapodást kötött egy ukrán védelmi céggel, így Ukrajna hamarosan megkezdheti a külföldi rakéták gyártását.
Stephan Löwenstein cikkében felhívta a figyelmet az ukrán nacionalizmus fenyegető voltára.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint ismét kemény szópárbaj kezdődött a magyar és az ukrán vezetés között. A szerző, Stephan Löwenstein, aki bécsi tudósítóként ásta bele magát a térség sajátosságaiba. Az írásban elidézi, hogy pár napja a kijevi külügyminisztérium azzal vádolta meg Orbán Viktort, hogy betegesen gyűlöli az ukrán népet, továbbá, hogy politikailag rövidlátó.
Az előzmény az volt, hogy a kormányfő közölte: véget érhetne a háború, ha az USA leállítaná az ukránoknak szánt fegyverszállítmányokat. A cikk szerzője szerint az elmúlt évben gyakoriak voltak a vádaskodások a két ország között. A két első számú politikus között legkésőbb akkor romlott meg jóvátehetetlenül a viszony, amikor Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a márciusi EU-csúcsnak küldött
Stephan Löwenstein kifejti, hogy Magyarország egészen másként áll hozzá az orosz agresszióhoz, mint az EU többi tagja. Ezt Orbán és Vlagyimir Putyin orosz elnök szoros kapcsolatával, illetve a magyar energiafüggéssel magyarázzák a szerző szerint, majd megemlíti, hogy több mint 100 ezres magyar kisebbség él Ukrajnában.
A szerző felhívja a figyelmet arra is, hogy előkerületek már olyan felvételek is, amelyeken ukrán nacionalisták magyarokat fenyegetnek. Ezt követően védelmébe vette a magyar álláspontot a nyelvtörvény kapcsán, ugyanis leszögezte:
Kiemelte: a korlátozások, amelyek érintik közhivatalok, iskolai állások betöltését, elsősorban az oroszoknak szólnak, de más kisebbségek tagjait is sújtják. Úgy látja, hogy ezen a téren a magyar megszólalás, az teljesen legitim, bár a módjáról szerinte lehetne vitatkozni.
Nyitókép: Jevgenyija Makszimova / AFP