Döntöttek a szlovákok: katonákat küldenek a válság kellős közepébe
„A feszültség fokozódása érezhető” – mondta a szlovák védelmi miniszter.
Michal Strnad szerint tíz-tizenöt évig is eltarthat, míg sikerül újra feltölteni a nyugati hadseregek készleteit.
Az MTI beszámolt a cseh CSG hadiipari vállalat vezetőjének hétfői nyilatkozatáról:
A tüzérségi lőszerek mára hiánycikké váltak”
– közölte Michal Strnad, a konszern tulajdonosa. Becslései szerint a kijevi vezetésnek nyújtott katonai támogatás következtében
Mint mondta, ennek hátterében a korlátozott gyártókapacitások állnak. „Ezt a hiányt már az ukrán fegyveres erők is megérezték” – tette hozzá Strnad.
„A nyugatiak tényleg sokat szállítottak Ukrajnának. De a valóság az, hogy
az ukránok ma kevesebbet lőnek, mint amire képesek lennének, mert egyszerűen nincs elég lőszerük”
– mondta Michal Strnad, akinek vállalata, a Czechoslovak Group az MTI szerint mára a NATO-szabvány 155 milliméteres tüzérségi lőszerek európai termelésének 25-30 százalékát biztosítja. Az éves termelési kapacitásuk 80-100 ezer darab gránát. Hozzátette, hogy Európa éves termelése 270-300 ezer darab lehet ebből a lőszertípusból.
Az üzletember szerint a vállalat 250-300 új alkalmazottat tervez felvenni, hogy az éves termelést 150 ezer darabra növelhessék, ami azonban a termelőeszközök hosszabb beszállítási ideje miatt nagyjából két évet fog igénybe venni. Strnad beszélt arról is, hogy a CSG Ukrajna fontos beszállítója, a szovjet időkből származó, korszerűsített fegyverzet tekintetében. Azonban – mint arra felhívta figyelmet – a készletek ezek esetében is kezdenek szűkösek lenni.
(MTI)
Fotó: Bundeswehr, US Army, MTI