A Portfolio arról tudósít, hogy a Németországban kirobbant fegyver- és felszereléshiánnyal kapcsolatos viták a múlt héten kezdődtek a Panzerhaubitze 2000-esek alkatrészhiányával: azóta lavinaszerűen érkeznek az újabb és újabb kritikák a német hadsereg akuttá váló hiányosságaival kapcsolatban. Hozzátették: az évek óta fennálló probléma az ukrán háború miatt tört felszínre és csúcsosodott ki akkor, amikor
a németek lassú reakciója az ukrajnai háború kimenetelére is nagy hatással lehet.
Alkatrész-hiány
A Bundeswehr számos területen nem tudja ellátni azokat a követelményeket, melyeknek egy modern NATO-haderőnek meg kellene felelnie, írja a Portfolio. Kiderült: komoly problémák vannak az ukránok részére biztosított német Panzerhaubitze-2000 önjáró tarackokkal. „Az ukrán tüzérség átlagosan napi 300 lövedéket lő ki az orosz állásokra, ez pedig nagyon intenzív használatot jelent a tarackok esetén, emiatt pedig jelentős karbantartási igény merül fel velük kapcsolatban.”
Hangsúlyozták: az értesülések szerint a német kormányt már nyáron figyelmeztették arra, hogy több alkatrészt kell szállítaniuk az Ukrajnát támogató litván javítóüzembe, azonban
Berlin döntéshozói novemberig sem hajtották végre a szükséges alkatrész-utánpótlás megrendelését.
Légvédelem – lőszerek nélkül
Októberben Berlin sietve felajánlotta az egyik legújabb fejlesztésének számító IRIS-T légvédelmi rakétarendszer négy példányát az ukrán hadsereg részére. Ebből az első még októberben meg is érkezett, és bár a további szállítmányokra 2023-ig várni kell, az ukrán légvédelem azonban az egyetlen meglévő példány segítségével is nagy valószínűséggel a lőszerkészlet végére ért – írják. Pedig az ukránok csak a német IRIS-T és a norvég-amerikai NASAMS egységekkel képesek szembeszállni az orosz cirkálórakéták és drónok jelentette fenyegetésekkel, így is csak korlátozottan.
Németországban sem jobb a helyzet
A helyzet súlyosan érinti a német csapatok ellátmányát is, írja a Portfolio. Kiemelik: nem csak a folyamatban lévő gyártást irányították át Ukrajna részére, hanem a meglévő készletekből is rengeteget adtak át. Kiszivárgó információk szerint a német hadseregnek mindössze két napra elegendő lőszere maradt egy háborús konfliktus esetére, sőt vannak olyan fegyvernemek, ahol még lőszer sincs – ilyen például a tüzérség.
Mire a szükséges intézkedések jóváhagyást nyernek a Bundestagban és a fegyvergyártás elkezdődik, hónapok telhetnek el,