Ez az Aszad-rezsim vége, az oroszok átdobhatják erőiket Ukrajnába
Kellemetlen az oroszoknak politikailag, katonailag kevésbé.
A zsidó ünnep vitte győzelemre a monoteizmust a pogánysággal szemben, írja Prager a Fox News hasábjain.
„Ha nem lenne közel Karácsonyhoz, a hanuka a legtöbb nemzsidó számára ismeretlen lenne, és a legtöbb nem vallásos zsidó nem is ünnepelné” – kezdi a Fox Newsnak írott publicisztikáját Dennis Prager amerikai konzervatív író, rádiós, a PragerU alapítója, aki emlékeztet: mivel márciusban, a nagy keresztény ünnepektől távol van, a hasonlóan zsidó megmenekülést ünneplő purimot is alig ismeri a nagyközönség.
Prager szerint a hanuka, amely a zsidók Kr.e. 164-ben sikerrel zárult felkelésének állít emléket a görög uralom ellen, „meghatározó jelentőséggel bír mind a judaizmus, mind a világ számára”. A szerző szerint IV. Antiokhosz ekkor „nem a zsidók eltörlésére törekedett, mint kétezer évvel később Adolf Hitler és a nácik, illetve Iránban a mai muszlim rezsim”, hanem a zsidóság eltörlésére. Ráadásul a birodalmában gyakorolt vallások közül csak a judaizmust üldözte, s a görög hatalom is csak ellenük indított a vérvád kidolgozásával lejáratókampányt. (A vérvád szerint a zsidók rituálisan végeznek ki keresztény kisfiúkat, hogy a vérüket saját szertartásaikhoz használhassák.)
A szerző úgy látja: „a zsidók sikeres felkelése biztosította a zsidó vallás fennmaradását, és hozzájárult a monoteizmus döntő befolyásához a nyugati kultúrában és történelemben.”
Leszögezi:
a héber monoteizmus adta a világnak az egy Istent –
amely azt jelenti, hogy minden ember fivér és nővér, hiszen mind az Ő saját képére teremtett gyermekei vagyunk”. Emellett „egységes morális törvényt is adott a világnak, ami azt jelenti, hogy a moralitás nem relatív minden nemzet, minden vallás vagy minden egybén számára”. Ráadásul a zsidóság volt akkor a világ egyetlen olya nvallása is, amely „elválasztotta egymástól Istent és a természetet: a természet nem Isten, a természetet Isten az ember használatára teremtette.”
Prager a méregzöldek felé sandítva megjegyzi: „ironikus módon a nyugati világ radikális poszt-zsidó-keresztény szekularizmusában
visszatért a pogány természetimádáshoz”.
Leszögezi: „A hanuka megmentette a monoteizmust, s ezáltal lehetővé tette a nyugati világ megalkotását”. Ezért úgy gondolja, minden vallás követőinek – de a nyugati civilizációban élőknek különösképp – érdemes volna nyolc napon át meggyújtani a menóra ágait.
Nyitókép: MTI/Czeglédi Zsolt