WHO reagált az USA kilépésére: Musk nem válaszolt, csak egy búcsúcsókot dobott a szervezetnek
A WHO amúgy reméli, hogy az Egyesült Államok átgondolja a dolgot.
Medvegyev szerint az „angolszászok" megpróbálnak jogalapot teremteni „a jogellenesen lefoglalt orosz vagyon elrablásához”.
Az orosz állam kirablásának hivatalossá tételét célozza az ENSZ-közgyűlésnek az a határozata, amely az Oroszország által Ukrajnának fizetendő jóvátételről rendelkezik - jelentette ki Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő kedden újságíróknak.
„Ennek a folyamatnak a szervezői megpróbálják befejezni arany- és devizatartalékaink elrablását, minthogy teljesen törvénytelenül zárolták őket.
A művelet hivatalossá tétele történik az ENSZ felhasználásával”
– mondta Peszkov. Leszögezte, hogy „Oroszország szigorúan elutasítja ezt”. Rámutatott, hogy a határozat jogilag nem kötelező érvényű, és Moszkva ennek megfelelően fogja kezelni. A szóvivő szerint Oroszország mindent meg fog tenni, hogy megakadályozza a Nyugat által befagyasztott tartalékainak kisajátítását. Az orosz devizatartalékok lefoglalását a magántulajdon és a nemzetközi jog lábbal tiprásának nevezte.
Dmitrij Medvegyev, az orosz biztonsági tanács elnökhelyettese Telegram-csatornáján azt írta: az ENSZ Közgyűlésének a történteket követően fel kellene szólítania az Egyesült Államokat, hogy kártalanítsa Koreát, Vietnamot, Irakot, Jugoszláviát és más, az amerikaiak és a NATO által megkárosított országokat. A volt elnök álláspontja szerint ellenkező esetben „úgy tűnik, hogy megkezdődött az ENSZ-nek, mint a megbékélés fő nemzetközi intézményének agóniája”.
„A vég fájdalmas lesz az egész nemzetközi közösség számára. De megleszünk az egyesült nemzeteknek egy ilyen szervezete nélkül is” – írta Medvegyev, hozzátéve, hogy a közgyűlési határozattal az „angolszászok" megpróbálnak jogalapot teremteni „a jogellenesen lefoglalt orosz vagyon elrablásához”. Vaszilij Nyebenzja Oroszország állandó ENSZ-képviselője a határozat elfogadása előtt a helyzetet a szabályokon alapuló rend klasszikus példájának nevezte, amelyben az államok egy szűk csoportja nem a nemzetközi jog alapján cselekszik, és az ENSZ-közgyűlés platformján próbálja szentesíteni a törvénytelenséget.
(MTI)
Nyitókép: Mandiner Archív