Öt ok, amiért Putyin jobban tisztelheti Trumpot, mint Bident
Az egész világ arra vár, hogy mikor kezdődhetnek meg a béketárgyalások.
A volt amerikai elnök világos határvonalakat húzna az ukrajnai háború kapcsán, és fontosnak tartja, hogy jobb legyen a kommunikáció a Fehér Ház és a Kreml között.
A Pod Save America nevű podcastműsornak adott nagyinterjút Barack Obama korábbi amerikai elnök. A politikus sokféle témáról beszélt, többek között az amerikai progresszív radikálisok túlzásait is elítélte, és a hétköznapi emberek világától elszakadt elitizmus elkerülésére intette a Demokrata Pártot.
Obama emellett az ukrajnai háborúról is kifejtette a nézeteit. „Rendkívüli, amit az ukrán emberek elértek, és ez nem csak a katonák bátorságára, hanem az egész nemzetre vonatkozik, amely mozgósította magát a rendkívüli helyzetben és óriási áldozatokat hoz.”
A volt amerikai elnök szerint Zelenszkij is felnőtt a kihíváshoz,
„úgy, ahogy nem is következett volna feltétlenül az életrajzából”.
Kifejtette: „Nem a mi dolgunk megmondani az ukránoknak, hogy meddig harcoljanak, meddig menjenek el, milyen kompromisszumokat kössenek. Ez rajtuk áll. Nekünk, mint szövetségeseinknek, az a fontos, hogy támogassuk őket pénzügyileg, katonailag és a hírszerzéssel.”
Barack Obama hozzátette: „Nekünk ugyanakkor világosan és őszintén kell beszélnünk velük arról, mit tehetünk meg és mit nem. Vannak határvonalak, amikről döntenünk kell az Egyesült Államok és a NATO részéről:
figyelembe kell venni annak a veszélyét, hogy az orosz-ukrán konfliktus átfordul egy orosz-amerikai/NATO konfliktusba.”
A volt elnök azt mondja: most már magánemberként nem jut hozzá a hírszerzési információkhoz, így nem akarja megmondani, hol vannak a határvonalak; de arra figyelmeztet, hogy amikor a fegyverszállításról döntenek, akkor
Obama így folytatja: „Ami miatt a legjobban aggódom, az a Fehér Ház és a Kreml közötti kommunikációs kapcsolatok állapota, amik rég nem voltak ilyen gyengék. Még a hidegháború legrosszabb időszakaiban is megvolt a képesség arra, hogy felvegyék a telefont és diplomáciai úton küldjenek jelzéseket. Nagyon sok minden elromlott, és nem gondolom, hogy ez a mi kormányzatunk hibája.”
A volt amerikai elnök hozzáteszi: a mostani orosz rezsim minden korábbinál centralizáltabb, elszigeteltebb és elzárkózóbb. „Azt hiszem, Putyin annyira magához vette a döntéshozatalt, amilyent a szovjet korszak óta nem láttunk, ami veszélyekhez vezet. Megoldásokat kellene találnunk ahhoz, hogy a kommunikációnkat újra kiépítsük, ez szerintem fontos.”
Nyitókép: Vlagyimir Putyin és Barack Obama 2016-ban (Fotó: AFP / Sputnik / Alexei Druzhinin)