Egy brit politikai tanácsadó elmagyarázza, miért lehet a Fidesz 14 éve hatalmon
Edward M. Druce hat pontot sorol fel, amely alapján sikeresen működik a magyar kormány, s szerinte mindezt a britek is megtanulhatnák.
„ Aggályos, hogy Meloni lopva, lépésről-lépésre hajtja végre a változásokat, mint Orbán” – írja a Der Spiegel.
Romano Prodi, Olaszország korábbi miniszterelnökét szólaltatta meg a Der Spiegel. Elmondása szerint nem fél attól, hogy a leendő olasz miniszterelnök már a közeljövőben szembefordul az EU-val, mert az ország gazdasági helyzete miatt az az öngyilkossággal érne fel számára. Középtávon azonban szerinte nagyon is belefér, hogy felmondja az együttműködést például a németekkel és inkább Magyarország felé fordul.
A volt kormányfő, aki az Európai Bizottság első embere is volt, a kétoldalas interjúban emlékeztet arra, hogy Giorgia Meloni nagyon is megtalálta a közös hangot Orbán Viktorral, illetve a lengyel PiS-szel és ebből könnyen kinőhet egy Európa-ellenes tengely.
– vélekedik
A beszélgetésben azt is elmondta: az is könnyen előfordulhat, hogy az Európai Unió részlegesen működésképtelenné válik, az integráció elmélyítése a messzi távolba vész. Meloni miatt nem csupán a balkáni bővítés lesz nehezebb, hanem a közös biztonság- és védelmi politika is,ami pedig különösen fontos lenne Oroszország és Kína miatt.
„Persze az olaszoknál úgy van, hogy pártok jönnek-mennek, nincsenek erős gyökereik a társadalomban, az emberek a szívükkel szavaznak. Ezért könnyen lépre csalják azok, akik reményt kínálnak nekik. Meloni ügyesen csinálta, mert a kampányban el tudta titkolni a posztfasiszta indíttatást. Különösen aggasztó, hogy elnöki rendszerrel kívánja felváltani a parlamenti demokráciát. De gátat szab neki, hogy a jogállam erős, az ország közelebb áll Franciaországhoz és Németországhoz, mint Magyarországhoz” – írja a német lap.
– olvasható a Spiegelben.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs