Cikkünk frissül!
November 19-ig adott időt Brüsszel a magyar kormánynak, hogy megússza az EU-s pénzek harmadának befagyasztását.
Az Európai Bizottság javasolta a büntetést, de közben időt adtak a magyar kormánynak, hogy elkerülhesse az EU-s pénzek elvonását – derült az uniós biztos Twitter-oldalán közzétett tájékoztatásból.
Johannes Hahn költségvetési biztos a döntés vasárnap délelőtti bejelentésekor azt mondta, hogy a magyar igazságszolgáltatási, ügyészségi és közbeszerzési rendszer problémás, de
a magyar kormány nagyon fontos reformintézkedéseket, 17 új törvény meghozását ajánlotta fel.
Ha nem sikerül megállapodni, akkor a Bizottság három magyar operatív program 65 százalékának elvonását fogja javasolni, ez összesen 7,5 milliárd euró veszteséget jelentene – közölte.
A költségvetési biztos pozitív irányú változásra számít
A büntetés élesítéséről (lásd a fent bemutatott bizottsági javaslat) a tagállamok kormányainak kell szavaznia. Ugyanakkor a Bizottság azt is javasolja, hogy november 19-ig még várjanak a döntéssel, mert addig a magyar kormány érdemi reformokat hozhat.
Hahn kitért arra is a döntés ismertetésekor, hogy pozitív irányú változásra számít. Látja Magyarország elkötelezettséget az ügyben.
A kritikus újságírói kérdésekre többször is „game changernek”, illetve nagy előrelépésnek nevezte a magyar kormány vállalásait.
, illetve nagy előrelépésnek nevezte a magyar kormány vállalásait.Előzmények:
Vasárnap, magyar idő szerint 10:30-ra ígérték, hogy tájékoztatják a nyilvánosságot a magyar jogállamisági eljárásban hozott döntésről – idézte az Euronews Johannes Hahn, az Európai Unió költségvetési biztosának szóvivőjét.
Ahogy arról lapunk is beszámolt, az uniós testület várhatóan pénzmegvonást javasol majd a kérdésben a végső döntést kimondó pénzügyminiszteri tanácsnak. Szerdán a Reuters hírügynökség arról számolt be, hogy 15,7 milliárd eurót, vagyis mintegy 6400 milliárd forintot tarthatnak vissza 2027-ig a magyar jogállamisági problémák, elsősorban a korrupció miatt. Az elmarasztalás oka, hogy
Brüsszel szerint a magyar kormány nem adott megnyugtató válaszokat az uniós támogatásokkal kapcsolatos korrupciót érintő aggodalmakra.
A tagállamok tárcavezetőiből álló testületnek egy-három hónapja van rá, hogy eldöntse: pénzmegvonással sújtja-e Magyarországot, vagy lezárja az eljárást.