Öt ok, amiért Putyin jobban tisztelheti Trumpot, mint Bident
Az egész világ arra vár, hogy mikor kezdődhetnek meg a béketárgyalások.
A bolgár politológus szerint akár Moldovát és célba veheti Oroszország.
Ivan Krasztev azt jósolja a Deutsche Wellének adott interjúban, hogy történelme legnehezebb időszaka előtt az Európai Unió, mert a háború nem fejeződik be egyhamar, és hatalmas viharokat fog okozni a pénzügyi válság, tetézve azt inflációval és az energiaárak robbanásával – írja a HVG.
Arra a kérdése, hogy Oroszország miért állítja be úgy, mintha Ukrajnában a Nyugat ellen küzdene, azt válaszolta, hogy „mert ily módon eltereli a figyelmet arról, miért öl meg olyanokat, akikkel nem sokkal ezelőtt még együtt élt, és arra sem kell válaszolnia, miként maradhatott el a várt orosz katonai fölény. Vagyis Moszkva áldozat, nem pedig agresszor, a nyugati hatalmak pedig becsapták”.
A szakértő nem tart attól, hogy Putyin atomfegyvert vet be, ellenben igen nagynak látja a veszélyt, hogy sugárzás szabadul ki az atomerőművekből. „Persze abban semmi új sincs, hogy a Kreml »kiválasztott népnek« állítja be az oroszokat, akik mindig megmentik a világot. Ám az szokatlan, hogy ez a narratíva már nem hat az orosz társadalomra. Az ugyanis már ráállt a fogyasztásra, és nem fogadja el a misszionárius önfeláldozás elméletét.”
Putyin propagandája ezért igyekszik elszigetelni a háborús eseményektől a nagyvárosok lakosságát”
– mondta a politológus.
Ivan Kasztrev szerint a harcok kimenetelétől függően előfordulhat, hogy a következő célpont Moldova lesz, ám Moszkva semmiképpen sem kockáztatja meg a balti államok elleni inváziót, hiszen NATO-tagokról van szó, és az már egy egészen más háború lenne.
„Az elemző kifejtette, hogy továbbra is jelentős az Ukrajnának nyújtott támogatás, de közben erősödik a feszültség az EU-ban, illetve egyes tagállamokban.”
Ezért ígérkezik roppant keménynek a következő fél-háromnegyed év. A szervezet megfizeti a válság árát, ideértve, hogy rengeteg a menekült és igen nagyok a gazdasági bajok”
– tette hozzá.
A politológus szerint „a társadalmak már most a fáradtság jeleit mutatják, és félő, hogy újabb tiltakozások következnek. Összeállnak a gazdasági nehézségek kárvallottjai, az oltás ellenfelei, azok, akik nem kérnek a bevándorlásból. Az elit vetélytársaival együtt jelentős követeléseket támasztanak és
Ebből még nagy felfordulás lesz.”
Hozzátette: „a legrosszabb azonban az, hogy ezúttal Németország nem képez stabilizáló tényezőt, hiszen gazdasági nehézségekkel küzd. Azon felül elsősorban a baltiak, a lengyelek és a csehek körében megkérdőjeleződött az erkölcsi tekintélye. Más ma már a németek és a franciák megítélése az Unióban, emiatt azután csak még nehezebb kikászálódni ebből a hatalmas válságból.”
Nyitókép: Sergei SUPINSKY / AFP