A Stern című német magazinnak adott nagyinterjút Gerhard Schröder, volt német szociáldemokrata kancellár, aki 2005-ös választási veresége után az üzleti életbe váltott át, és elvállalta az elnöki tisztséget az Északi Áramlat 2 földgázvezeték megépítésére létrejött cég, a Nord Stream AG felügyelőbizottságában. Néhány évvel ezelőtt pedig a Rosznyefty kőolaj- és földgázipari társaság felügyelőbizottsági elnökének választották meg. Ezekről a tisztségéről a közelmúltban lemondott.
Lapunk pár napja beszámolt az interjúról, azonban annak teljes változatában még további érdekes kijelentések hangoztak el a veterán politikustól. Schröder elutasította, hogy megszakítsa kapcsolatát „barátjával, Putyinnal”. Emlékeztetett ugyanakkor arra, hogy a háborút több alkalommal is bírálta. Feltette ugyanakkor a kérdést, hogy valójában segítene-e bárkinek is, ha személyesen elhatárolódna az orosz vezetőtől. A barátságukról szóló döntést már régen meghozta, és kitart amellett, jelentette ki, hozzátéve, hogy mindez talán egyszer még hasznos is lehet. „Miért is kellene bocsánatot kérnem?” − fogalmazott a volt kancellár, utalva a Putyinnal való szoros kapcsolata miatt őt ért bírálatokra.
A fennálló problémákat „megoldhatónak” nevezte.
Szerinte az nem segítene, ha Ukrajna katonailag a Krím visszaszerzésére törekedne. Utalt arra is, hogy Kijev esetleges NATO-tagságáról maga Volodimir Zelenszkij ukrán elnök jelentette ki, hogy országa számára osztrák mintára egy esetleges fegyveres semlegesség jöhetne szóba. Hangsúlyozta, ehhez mindkét fél részéről engedményekre lenne szükség.
Schröder szerint jogosak Oroszország „bekerítési félelmei”, amelyek a múltból fakadnak. A gázválságról úgy nyilatkozott, hogy üzembe kéne helyezni az Oroszországot a Balti-tenger alatt Németországgal összekötő Északi Áramlat 2 gázvezetéket.
A volt kancellár a Sternnek adott interjúban kifejtette:
ha valaki nem akarja használni a Nord Stream 2-t, akkor annak viselnie kell a következményeket,
amik Schröder szerint Németországban is óriásiak lesznek. „Mindenki, aki gázzal fűt, már most érezni kezdi ezt” – tette hozzá.
A lap kérdésére, hogy a lakástulajdonosok és -bérlők emelkedő költségeire utalt-e ezzel, Schröder egyetértőleg válaszolt. „Nekünk, akik itt ülünk, ez kellemetlen, de teljesíthető. De nagyon sok emberre, akiknek minden cent számít, igazán kemény idők várnak. És akkor megkérdezik majd Németországban: miért is mondunk le tulajdonképpen a Nord Stream 2 gázvezetékről? Miért? Én nem voltam a politikai karrierem során tisztán piacpárti, de egy piaci alapelv egészen egyszerű: ha a kínálat szűkül, az árak emelkedni fognak.”