Sokkoló különbség Magyarország és Németország között – ez mindent igazol az elmúlt tíz évből
Magyarország, Szlovákia és Litvánia a sor egyik végén, a németek, a spanyolok, a franciák és az olaszok a másikon.
Legkésőbb szeptemberben születhet végső döntés az ügyben.
December végéig bezárhatják a három utolsó német atomerőművet. Robert Habeck gazdasági miniszter szerint kizárt, hogy az energiaválság miatt megváltoztassák a döntést – írta a Portfolio a Reuters értesüléseire hivatkozva.
A tárcavezető szerint ugyanis ezzel nem nyerne annyit az ország, hogy megérje újra megnyitni a vitát a kérdésben. A gazdasági miniszter elmondása szerint
Mint ismert, az elmúlt hetekben ismét felvetődött, hogy „a fenyegető energiaválság és az orosz gázszállítások lehetséges leállítása miatt a németek megfontolnák, hogy tovább működtessék az atomerőműveket”. A legutóbbi választáson a Zöldek egyértelmű kampányígérete volt az erőművek leállítása, jelenleg a párt a kormánykoalíció tagja, Habeck is a Zöldek képviselője.
Az atomreaktorok leállítása mellett még Angela Merkel volt német kancellár kezdett kardoskodni a 2011-es fukusimai katasztrófa után. Akkor az emberek többsége egyetértett azzal, hogy 2022 végéig állítsák le ezeket a létesítményeket – idézte fel a portál.
A vasárnapi panelbeszélgetésen Christian Lindner német pénzügyminiszter, a Szabad Demokraták tagja viszont úgy érvelt, hogy jobban megérné az atomerőműveket korlátozott ideig tovább üzemeltetni ahelyett, hogy a szénerőműveket nyissák meg újra – tették hozzá.
Mindez arra utal a jelek szerint, hogy
A beszélgetés során Habeck némileg engedékenyebb volt: „ha az ezzel kapcsolatos stressz teszt igazolja, akkor kész lenne hozzájárulni az egyik erőmű további működéséhez Bajoroszágban”. Ezt azzal indokolta, hogy kulcsfontosságú ipari területről van szó. Olaf Scholz kancellár elmondta, hogy augusztus végén-szeptember elején kaphatják meg a teszt eredményét, akkor hozhatnak döntést a kérdésben – ismertette a Portfolio.
Nyitókép illusztráció. Fotó: Pixabay