Xavier Becerra amerikai egészségügyi miniszter szerint az intézkedés mindenek előtt a szövetségi források felszabadítását szolgálja a vírus elleni harcban.
„Készek vagyunk a következő szintre emelni a vírus elleni intézkedéseinket.
Felszólítjuk az amerikaiakat, hogy vegyék komolyan a majomhimlőt,
és felelősségteljesen járjanak el, segítve minket a kórokozó elleni harcban” – mondta Becerra.
Mint ismert,az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) globális egészségügyi veszélyhelyzetnek nyilvánította a majomhimlőt július 23-án.
A nemrég még ritka betegség Közép- és Nyugat Afrika egyes részein évtizedek óta létezik, de májusig nem volt ismert, hogy Afrikán kívül is okozott volna nagyobb járványt. Májusban Európában, Észak-Amerikában és más területeken regisztrálták járványok kitörését.
Az Egyesült Államokban már mintegy hétezer esetet regisztráltak
Az amerikai egészségügyi minisztérium szerint az Egyesült Államokban eddig mintegy 6600 esetet regisztráltak. Becerra közölte, hogy 1,1 millió dózis oltóanyag áll rendelkezésre. A politikus egyben bejelentette, hogy
a tesztelési kapacitást heti mintegy 80 ezerre akarják növelni.
A nagyobb amerikai városok, mint New York és San Francisco már korábban egészségügyi vészhelyzetet hirdetett, és segítséget kért a szövetségi hatóságoktól.
A majomhimlőt okozó vírus bőrfelületek hosszan tartó érintkezésével, ágynemű, törölköző és ruházat közös használatával terjed.
A jelenlegi járványban azonosított vírus ritkán vezet halálozáshoz, a fertőzöttek általában néhány hét alatt meggyógyulnak, azonban a vírus okozta bőrelváltozások és hólyagok fájdalmasak. A kórokozó a sérülékenyebb - többek között legyengült immunrendszerű emberek és várandós nők - esetében kelt aggodalmat.
(MTI)
Nyitókép: JULIEN DE ROSA / AFP