Még egy remek hely a harmadik világháború kirobbantására – igencsak forrósodik a helyzet az Északi-sarkon
Nukleáris elrettentés, flották és bombázók – ez az a hely, ahol a Nyugat igazán tarthat Oroszországtól, mutatjuk, miért!
A bunkerre azért van szükség, hogy a politikusok biztonságban tanácskozhassanak, anélkül, hogy az orosz ügynökök lehallgatnák őket.
Titkos bunkert építenek az Európai Unió vezetőinek üléseihez Brüsszelben, hogy a politikusok biztonságban tanácskozhassanak, anélkül, hogy például orosz ügynökök lehallgatnák őket – írja az EUObserver.
A tanácskozóterem várhatóan száz férőhelyes lesz, összesen 34 vezető politikusnak alakítanak ki helyet, és rajtuk kívül az ő segítőik, a protokoll- és a technikai, valamint a kiszolgáló személyzet léphet csak be. A 34 vezető politikusi szék már az EU bővítésének szól, hiszen egyelőre 27 hely is elég lenne, ám az unió várhatóan újabb tagországokkal bővül majd a következő években.
Annak, aki bemegy a terembe, át kell esnie egy biztonsági ellenőrzésen, amelyen azt is igazolnia kell, miért tartózkodik a teremben. Ez alól még a vezetők sem kivételek, mint ahogy nekik is kint kell hagyniuk minden elektronikus eszközüket: a laptopokat, a mobiltelefonokat és az okosórákat, sőt, még a hallássegítő eszközöket is. A terem teljesen el lesz zárva az internettől, de a bent tartózkodók tudnak kommunikálni majd a külvilággal. Az egész termet egy NATO által hitelesített elszigetelőketrec veszi majd körül, amely megakadályozza, hogy bárki illetéktelen hallgatózzon.
A bunker várhatóan 2024-ben készül el, és összesen nyolcmillió euróba kerül a kivitelezése. A pontos helyszín még nincs eldöntve, de várhatóan nem lesz messze a jelenlegi üléstermektől, hogy a politikusok kényelmesen járhassanak ki és be. A termet minden ülés előtt és után is „átvilágítják”, ahogyan az oda bevitt tárgyakat, még a dekorációt, például a virágokat és az élelmiszert is. A bunkerben nem a kényelem lesz a legfontosabb, de azért egy elfogadható szintet muszáj lesz nyújtania a dokumentumok szerint.
A bunkerre már csak azért is szükség van, mert Brüsszelben áprilisban két orosz kémet is lefüleltek, és kiutasították őket. Az elmúlt években Kína és Izrael is belekeveredett már EU-s lehallgatási botrányokba.
Nyitóképünk illusztráció: VALERIA MONGELLI / HANS LUCAS / HANS LUCAS VIA AFP