A legfrissebb forgatókönyv: ezért válthatják le hamarosan Zelenszkijt Ukrajna éléről
A béketárgyalásokra Magyarországot meghívhatják, a németeket és a franciákat nem.
Az orosz elnök újabb fegyvert talált, amelyet az Ukrajnát támogató európai országok ellen használhat.
Vlagyimir Putyin orosz elnök újabb fegyvert talált, amelyet az Ukrajnát támogató európai országok ellen használhat – a kazahsztáni nyersolajat –, és ez szinte semmibe sem kerül neki – olvasható a bloomberg.com oldalán.
Miközben a türelmi idő lejár, mielőtt az orosz olajra vonatkozó európai szankciók december 5-én életbe lépnek, és az iparosodott országok G7-csoportja fontolóra veszi a moszkvai nyersolajexportra vonatkozó árplafon bevezetését, Putyin korán megkezdi a megtorlást. Novorosszijszk városának bírósága arra kötelezte a Kaszpi Vezeték Konzorciumot (CPC), hogy egy hónapra állítsa le a szállítást a fekete-tengeri exporttermináljáról, mivel megsértette az olajszennyezési előírásokat.
A lépés szépséghibája orosz szempontból az, hogy elsősorban nem az orosz nyersolaj áramlását korlátozzák, – amelyet amúgy is át lehet terelni máshová – , hanem a szomszédos Kazahsztánból származó termelést.
Miután több, mint 20 évig viszonylag zavartalanul működött CPC-vezeték, az orosz-ukrán háború következtében többször is meghibásodott az elmúlt hónapokban. A létesítmények ellenőrzése során „számos dokumentált jogsértést tárult fel az Olajszennyezés Elleni Védekezési Terv (OSR) alapján” – olvasható a CPC honlapján közzétett közleményben. Bár a vállalat november 30-ig kapott határidőt a jogsértések orvoslására, a bírósághoz kérelmet nyújtottak be a működés felfüggesztésére a kihágás büntetéseként.
Ha megvalósul a leállítás, az gyakorlatilag semmilyen hatással nem lesz az orosz olajexportra. Az orosz eredetű nyersolaj a CPC-mennyiségnek csak mintegy 10%-át teszi ki, és átirányítható alternatív értékesítési csatornákba. A nagyobb csapást Kazahsztán fogja érezni, amely szénhidrogén-exportjának közel 80%-a a vezetékre támaszkodik, és kevés mozgástérrel rendelkezik e függőség csökkentésére.
A napi egymillió hordónyi nyersolaj elvesztése azonban súlyos csapás lenne Európa számára. A CPC áramlásának leállításával, még ha csak rövid időre is, Oroszország „megbüntethetné” nyugati ellenségeit a már amúgy is emelkedett nyersolajárak felhajtásával. Sőt, eközben potenciálisan növelhetné a saját, gyakorlatilag sértetlen exportjából származó állami bevételeket.
Nyitókép: MIKHAIL KLIMENTYEV / SPUTNIK / AFP
Putyin elmondta, hogy megtámadja-e Svédországot és Finnországot. A két északi nemzet csatlakozni akar a NATO-hoz, Ukrajnát viszont pont ezen csatlakozási szándék miatt rohanta le Oroszország. Bővebben...