Pavelka Lívia írása
Félévente jelennek meg híradások azzal kapcsolatban, hogy éppen melyik európai uniós tagállam veszi át az „Unió soros elnöki posztját”. Mit is jelent pontosan ez a tisztség? Elsőként érdemes tisztázni, hogy ez valójában az Európai Unió egy intézményének, az Európai Unió Tanácsának elnökségét jelenti, melyet félévente váltakozva (azaz rotációs módszerrel) töltenek be az egyes tagállamok rendszerint január 1-je és június 30-a, valamint július 1-je és december 31-e között.
Ezek a féléves periódusok azonban nem teljesen függetlenül egymástól épülnek fel, hiszen az nagyfokú széttöredezettséghez vezetne, ha félévente módosulnának az EU Tanácsának főbb irányvonalai. Éppen ezért a Lisszaboni Szerződés 2009-ben bevezette az úgynevezett elnökségi triók rendszerét, melynek lényege, hogy az a három tagállam – melyek egymást követően töltik be az elnöki tisztséget – együttműködnek, közös programot készítenek elő, és hosszútávú célokat jelölnek meg, melyekkel a három ország elnöksége alatt, vagyis másfél év alatt az EU Tanácsa foglalkozni fog.
A jelenlegi triót Franciaország, a Cseh Köztársaság és Svédország alkotja,
melyek közül a csehek elnöksége 2022. július 1-jén kezdődött meg.
A csehek célja, hogy Európa erősebben jöjjön ki a válságból
A csehek csakúgy, mint korábbi elnökségi idejük alatt 2009-ben, most is nagy kihívásokkal állnak szemben a következő féléves periódusban. Az elnökség átvételekor Petr Fiala úgy nyilatkozott, közös érdek, hogy ebből Európa erősebben jöjjön ki.
Ezt tükrözi az elnökség 5 prioritási pontja, melyet Strasbourgban ismertetett a miniszterelnök.
, melyet Strasbourgban ismertetett a miniszterelnök.A menekültválság kezelése és Ukrajna háború utáni újjáépítése, mint első pont szerepel a listán. Ennek lényegi eleme a pénzügyi források oly módon történő átcsoportosítása, mellyel az ukrán menekültválsággal leginkább érintett tagállamokat igyekeznék megsegíteni.
Második pontként Csehország az energiabiztonságot emelte ki, amit jelenleg sürgetőbbnek ítéltek meg, mint az energetikai átállás, vagy a REPowerEU gyorsított végrehajtása. Ennek értelmében a következő fél év rövid távú célkitűzésként az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól való függőség megszüntetésére fognak összpontosítani.