De mit is jelent az álláspontban megfogalmazott varázsszó, a szubszidiaritás?
A fogalom az Európai Unióról szóló szerződésben kifejezetten megjelenik. Lényege, hogy azokon a szakterületeken, melyek nem tartoznak az EU kizárólagos hatáskörébe (mindössze öt ilyet ismerünk), csupán akkor lehet közösségi – tehát Uniós – szinten eljárni , amennyiben az adott kérdéskörre a tagállam, a régió, vagy a helyi szint nem tud megfelelő választ adni.
Szorosan tartozik hozzá ehhez a fogalomhoz az arányosság elve, miszerint az EU intézkedései nem terjedhetnek túl azon, mint ami a Szerződések célkitűzésének eléréséhez szükséges.
Érdemes kiemelni, hogy
Magyarország volt az egyik legaktívabb résztvevője az Európai Unió Jövőjéről szóló Konferenciának.
résztvevője az Európai Unió Jövőjéről szóló Konferenciának.A szubszidiaritás, és a hatáskörök kérdésköre számos esemény során is felmerült, amely szintén azt mutatja, hogy érdemes a kérdéssel foglalkozni. A megrendezett események közül néhány rövid összefoglalója itt, itt, itt és itt olvasható, angol, illetve francia nyelven.
A Szerződésekben meghatározott elvek alapján azt gondolhatjuk, hogy a hatáskörök határvonalai egyértelműen meg vannak jelölve, és ezek alapján zavartalan az együttműködés. A gyakorlat és a különböző példák azonban nem minden esetben igazolják az állítást. Az elmúlt években
számos eset váltott ki vitát az európai színtéren azt sugallva, hogy az EU nem tartja magát a szubszidiaritás elvéhez.
Néhány zavarba ejtő ügy...
Pancharevo-ügy, ahol a vita abból indult ki, hogy a tagállamok eltérő módon ismerik el és szabályozzák a melegházasságot, és az azonos neműek jogát a gyermekvállaláshoz.
Az azonos neműek jogállásának elismerésének kérdését, vagyis egy alapvetően tagállami hatáskörbe tartozó tárgykört írt felül a szabad mozgáshoz való uniós jog,
amikor a Bíróság arra kötelezte Bulgáriát – ahol egyébként nincs lehetőség két anya megjelölésére a születési anyakönyvi kivonat kiállításakor -, hogy ismerje el egy női házaspár gyermekének származását.
A családi jog területére elsősorban a házassággal, a gyermekek örökbefogadásával, a szülői felelősséggel kapcsolatos kérdések tartoznak. Ezek a szabályok tagállamonként eltérőek, az egyes tagállamok történelmébe, kultúrájába és társadalmi fejlődési kérdéseibe mélyen beágyazottak. Az EU intézményei bizonyos szintig hatáskörrel rendelkeznek arra, hogy közös szabályokat határozzanak meg a családi jog területén. AZ is igaz, hogy főszabály szerint az uniós tagállamoknak az állampolgárság, valamint a családjog területén kizárólagos hatáskörük van.