Milyennek látja a magyar-osztrák, illetve magyar-visegrádi kapcsolatokat? Milyen perspektíva látszik e kapcsolatok számára az omladozó türkiz-zöld koalíció fennmaradó két évében, illetve egy balos vagy nagykoalíció esetén?
Attól tartok, Ausztria a fekete-kék koalíció kimúlásával elbúcsúzott attól az elképzeléstől, hogy majd híd lesz a visegrádi országok felé. Még a legjobb időkben, 2017 és 2019 között is „megbízhatatlan kantonista“ volt ebben a tekintetben Ausztria. Bilaterálisan a Magyarországhoz fűződő kapcsolatok szerintem így is nagyon jók lesznek, mert egyszerűen nagyon sok a közös érdek. De
a Brüsszellel való konfliktusokban Ausztria mindig engedni fog,
az egyik nagyobb meggyőződéssel, a másik kisebbel. Baloldali kormány esetén ez magától értetődik, nagykoalícióban az ÖVP emiatt nem fog konfliktust vállalni. Csak privátim fogják bevallani a politikusaik, hogy mindez természetesen őrültség. Sorsszerű a CDU/CSU példaképi szerepe. Franz Josef Strauß és Stoiber alatt ők voltak a józanság horgonya, most pedig egy mocsár. Olaszország másik nagy szomszédként sajnos nem rendelkezik e tekintetben hasonló befolyással.
Mindannyiunknak kínos, akik Ausztria német kultúrnemzethez való tartozását hangsúlyoztuk, de sajnos igaz:
Németország minden európai konzervatív „problémás medvéje”.
Vannak természetesen balos kormányok mindenhol máshol is, de mindenhol van jelentős ellenerejük. Olaszországban és az amerikai félidős választásokon a jobboldal minden valószínűség szerint győzni fog. Spanyolországban hasonló a helyzet, és Franciaországban is támogatta egymást a parlamenti választáson minden jobbos csoport a gaullistáktól Le Penig. Csak Németországban nem fogják fel az AfD-t potenciális koalíciós partnerként, inkább rendszerszinten kiszorítják és aláaknázzák, Türingiában például a balosok, a kommunisták javára. A CDU pedig mindezt az első vonalban képviseli – ekkora politikai vakság egy helyen már igencsak feltűnő.
Hogy ne kerüljük meg a porcelánboltban garázdálkodó elefántot sem: milyen viszonyban áll ma a semleges Ausztria Oroszországgal az agresszió magától értetődő elítélésén túl? Milyen irányba fejlődhet tovább az osztrák Oroszország-politika?
Ha őszinték vagyunk, akár semleges, akár nem, ez az egész egyszerűen nem Ausztrián fog múlni. A semlegesség sok esetben jó ürügy, önértéke azonban nincsen. E tekintetben igazat kell adnunk Nehammernek, aki hangsúlyozta: 1955-ben a semlegesség nem az osztrákok szabad választása volt, hanem a szovjetek kivonulásáért fizetett ár. Ezt akkoriban joggal látta így épp az FPÖ – akkor is, ha ma már nem hallják olyan szívesen. Ukrajna támogatása sajnos – mint szinte az összes olyan téma, amelyet a nyilvánosságban vitatnak meg – viharos vizekre tévedt. Ha közintézmények nyitvatartását szeretném megnézni, nem szeretnék előtte találkozni alkalmazottainak politikai véleményével. Az embernek óhatatlanul eszébe jut a mondás: a kevesebb több lett volna.
Emellett azonban természetesen – a korrekt politikai frázisok mellett – bőven elég oka van egy magamfajta tradicionalistának arra, hogy Ukrajnának szorítson. Végül is Ausztria-Magyarország volt az, amely 1918-ban kiemelte a keresztvízből Ukrajnát – és később is általában jobbak voltak a kapcsolatok vele, mint az oroszokkal. Az orosz imperializmussal mindkét népünknek negatív tapasztalatai vannak. A vasfüggöny leomlását pedig Reagannek és a NATO-nak köszönhetjük, nem lebecsülve a magyarok szerepét. Az USA azáltal, hogy a 2020-as választás győztesei a bajkeverőket jutalmazták, egyértelműen krízishelyzetben van, de ott jobban látszik a fény az alagút végén, mint például Németországban.
De az egész vitában az a felismerés a legfontosabb, hogy
a külpolitika nem lájkok és diszlájkok, Putyin és Zelenszkij megértésének vagy gyűlöletének kérdése, hanem a reálpolitikáé.
Ehhez az osztrák államférfiaknak a múltban meglehetősen jó érzékük volt. Igazi őrültség, hogy pont a szabad világkereskedelem pártolói küzdenek blokádokért és bojkottokért, amelyek úgy ártanak nekünk, hogy Ukrajnának nem segítenek. Azt sem gondolom, hogy ezekbe bármely osztrák kormány belemenne, ha veszélyben lenne saját népének energiaellátása is. Csak nem mondják majd ki olyan őszintén, mint Orbán.
Az EU sajnos szereti a válságokat, mert első blikkre ezáltal bizonyíthatja szükségességét és javíthatja pozícióit, akkor is, ha a tagállamainak káruk származik belőle. Elég megnézni az euróárfolyam mozgását… A jegybankelnökök körében bizonyára jelentős kételyek vannak ilyen rövidlátó intézkedésekkel szemben. Egy EU-s képviselő Bécsben nemrég húszéves energiabojkottról beszélt, amely alatt rengeteg szélerőművet lehetne építeni. Az egyértelmű alternatíváról, az atomerőműről természetesen nincs szó, hiszen ezzel felbosszantanánk a bájos zöldeket.
--
Nyitókép: Sebastian Kurz volt osztrák kancellár
Fotó: MTI