Von der Leyen-buktatás – megpuccsolhatja az Európai Parlament a Bizottságot?

2022. június 08. 10:21

Néhány liberális EP-képviselő aláírásgyűjtésbe kezdett az Európai Parlamentben, hogy bizalmatlansági indítványt nyújtsanak be a Bizottsággal szemben. Mi várható? Ennek jártunk utána.

2022. június 08. 10:21
null
Pócza István
Pócza István

Kedden robbant a hír, amely szerint a liberális Újítsuk meg Európát (Renew Europe) frakció néhány képviselője aláírásgyűjtésbe kezdett az Európai Parlamentben, hogy bizalmatlansági indítványt nyújtsanak be az Európai Bizottsággal szemben.

A fenyegetés leginkább a tagállamoknak szól

Az indítvány célja, hogy az EP-képviselők megvonják a bizalmat az Ursula von der Leyen vezette Bizottságtól és egy új testületet kelljen felállítani.

A momentumos képviselőket is sorai között tudó európai parlamenti frakció három tagjának

úgy tűnik, az szúrja a szemét, hogy a Bizottság nemrég jóváhagyta a lengyelek 36 milliárd eurós helyreállítási tervét.

A kritikus liberálisok szerint a Bizottságnak ezt nem lett volna szabad megtennie, mert a lengyelek nem tettek eleget bizonyos feltételeknek. Ezek a feltételek a lengyel jogállamiságról szóló vitákhoz kötődnek: a liberális képviselők azt fájlalják, hogy a lengyelek belementek egy politikai vitába az EU-s intézményekkel, s nem voltak hajlandóak elfogadni az Európai Bíróság döntését.

Az Újítsuk meg Európát frakció képviselői szerint a lengyelek – dacára a koronavírus járvány utáni gazdasági kihívásoknak és a háborús helyzet miatti nehézségeknek – egészen addig nem kaphatnának pénzt, amíg fel nem adják korábbi álláspontjukat. Tehát a fenyegetés sokkal inkább a lengyeleknek és a tagállamoknak szól, mintsem a Bizottságnak, ugyanis azt mutatja: vannak EP-képviselők, akiknek a Bizottság megdöntése és az egész EU politikai válságba taszítása is elfogadható ár, ha a tagállamok megregulázása a kérdés.

Az EP a saját hatáskörét növelné az EU gyengítése árán is

Bár az erről szóló hírekből erre nem derült fény, az aláírásgyűjtést elindító EP-képviselők minden bizonnyal az EU-s költségvetés nem megfelelő kezelésére hivatkoznak majd a Bizottsággal szemben.

A helyzet azonban ennél jóval bonyolultabb. Egyrészt jól illik az Európai Parlament saját szerepét és befolyását a többi EU-s intézmény rovására való kiterjesztésének erőfeszítéseinek sorába. Másrészt igen veszélyes precedenst teremthet, ha ugyanis a Parlament rálép arra az útra, hogy a tagállamok álláspontjával szembeni ellenérzéseinek a Bizottságon keresztül akar (jogi úton) érvényt szerezni,

az igen könnyen intézményi és politikai válságba taszíthatja az Európai Uniót.

Ezzel ugyanis gyakorlatilag a Parlament a Bizottságot akarja irányítani, de legalábbis abban a fenyegetettségben tartani, hogy ha nem az elvárásai szerint cselekszik, akkor pillanatokon belül megbuktathatják a teljes testületet. Éppen ezért is nevezik atombombának ezt az intézményt, mert a következményei beláthatatlanok: a Parlament ugyanis megbuktathatja a Bizottságot, de új testület vezetőjének és tagjainak kiválasztása viszont már nem parlamenti jogkör.

De hogyan működik a bizalmatlansági indítvány?

Bizalmatlansági indítványra az Európai Parlament szabályzata szerint van lehetőség. Ehhez először is az összes EP-képviselő egytizedének támogató aláírására van szükség. Sajtóértesülések szerint jelenleg itt tart az ügy, vagyis a liberális képviselők elkezdték gyűjteni az aláírásokat az EP soraiban. Ezt egyébként nem lehet titokban vagy rejtett módon csinálni, hanem rá kell írniuk, hogy ez egy bizalmatlansági indítvány.

A kezdeményezőknek ismertetniük kell a konkrét indokokat is

– ezeket fentebb érintettük. Ha összegyűlik a megfelelő mennyiségű szavazat, akkor a soron következő plenáris ülésen már szavaznak is róla a képviselők. Fontos, hogy a szavazás név szerint történik – ez is mutatja annak politikai jelentőségétA bizalmatlansági indítvány elfogadásához a leadott szavazatok kétharmada és egyben az összes képviselő többségének szavazata szükséges, tehát nem olyan egyszerű összehozni.

Bizalmatlansági indítvány eddig még soha nem kapott parlamenti többséget. Az előző, Jean-Claude Juncker vezette Bizottság esetében is volt erre vonatkozó próbálkozás – sikertelenül. Amint felmerül a bizalmatlanság kérdése, szinte mindenki automatikusan a Jacques Santer által vezetett Európai Bizottság idő előtti távozására gondol – egyébként hibásan,

a Santer-bizottság ugyanis nem bizalmatlansági indítvány eredményeként, hanem saját elhatározásából mondott le.

A korrupciós ügyekbe keveredett Bizottság lemondatásához akkor sem volt meg a megfelelő számú (és arányú) szavazat.

Mik az esélyek?

A történelmi tapasztalatok nem abba az irányba mutatnak, hogy a mostani bizalmatlansági indítványtól nagyon tartania kellene Ursula von der Leyennek és csapatának.

Nem valószínű, hogy az EP-képviselők úgy ítélnék meg, hogy – minden hibája és gyengesége ellenére – a Von der Leyen vezette testületet egy sokszorosan nehéz gazdasági és politikai helyzetben kellene leváltani.

Az ugyanis az EU eddiginél is nagyobb cselekvőképtelenségéhez vezetne.

Emlékezzünk vissza, mennyire nehéz volt ezt a Bizottságot is összehozni, a vezető személyéről és a biztosokról megállapodni. Ennek a folyamatnak az elölről kezdése egy hosszú hónapokig tartó válságba sodorná az Európai Uniót, s egyáltalán nem biztos, hogy az EP-nek jobban tetsző Bizottság állna fel.

 

Nyitókép: Kenzo Tribouillard / POOL / AFP

Összesen 135 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
roughneck
2022. június 09. 16:09
Most, ha jol ertem az a bajuk Ursulaval az agyhalott liberalis kapviseloknek, hogy Ursula engedmenyt tett a lengyeleknek az EU-s penzek kifizeteset illetoen, pedig a lengyelek nem pontosan azt tettek, amit ok elvartak. Magyarra leforditva, Ursula meg nem eleg hulye ennek a csapatnak, ezert le akarjak cserelni egy meg hulyebbre. Ha igy van, nyert ugyuk van, mert duskalnak a gulyebbnel hulyebb bukott politikusokban.
nempolitizálok
2022. június 08. 17:46
Ha az öreglány kipukkad és egy jóval szélsőségesebb libsi brancs veszi át a hatalmat, van arra remény, hogy kirúgnak bennünket. Az frankó lenne, mert nem lennénk részei a későbbi libsi szovjetúniónak.
KBA98
2022. június 08. 17:06
Valaha azt hittem, hogy jó nem nekünk az EU, gondolom nem vagyok egyedül ezzel a gondolattal. Aztán jött Merkel asszony és szétcseszett mindent, beleértve egész Európát is. A mostani EU-nak semmi köze a megalapításkor létrehozott EU-hoz, így a legjobb lenne, ha elhagynánk, minél előbb, annál jobb. Az angoloknak is volt eszük, hogy megtartották a pénznemüket, ki-ki, hogy gondolja, de a magyar forint már elég régi pénznem és megérdemli, hogy az is maradjon. Az EU-ra és főleg a hazaárulók összességét összetartó EP-re semmi szükség. A gerinctelen szomszédok viselkedése meg = a -0-val!
tintapaca
2022. június 08. 16:18
Szervezetszociológiailag, ha egy intézményt, vagy bizottságot létrehoznak, az elkezd feladatot, hatáskört és hatalmat keresni és biztosítani magának. Így van ezzel az Európai Parlament is, amely a számára legjobb pillanatban - energiaválság, katonai válság, gazdasági válság -, indította meg belülről a támadást a gyenge, két tűz közé szorult Bizottság ellen. Gratulálok a helyzet felismeréshez!. A külső cél - Soros, USA -, az unió végzetes meggyengítése.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!