Ráadásul a lista élén olyan, egyébként is súlyos humanitárius gondokkal küszködő államok állnak, mint Eritrea (100 százalék) és Szomália (több mint 90 százalék).
Ukrajna és Oroszország nem csupán a világ búzatermesztésének egyik éllovasai, hanem az étolajalapanyag napraforgómagé és repcéé is. Mi több, e kultúrnövények termesztésében még kirívóbb a globális részesedésük. Ukrajna és Oroszország adja bolygónk napraforgótermésének több, mint a felét. Mivel az orosz blokád alatt tartott ukrán kikötőkből az exportra szánt, gabonával megrakodott hajók továbbra sem futhatnak ki, sok helyen már most elviselhetetlen az infláció mértéke. Afrikában az étolajárak is csillagászati tempóban nőnek, azonban az összes többi élelmiszerár-növekedés is példa nélküli.
Mindez globális jelenség, viszont a fejlődő afrikai államok lakosságát még inkább sújtja. Még egy olyan, Afrika-szinten konszolidáltabbnak számító államban is, mint Kenya (2021-ben a kontinensen a hatodik legmagasabb GDP-vel bírt) is hatalmas kihívást okoz az elszabadult áremelkedési hullám. Egy idei gazdasági felmérés megállapította, hogy a kenyaiak többsége egyre inkább megtakarításaihoz nyúl, sőt egyre többen hitelt kényszerülnek felvenni, hogy fedezni tudják az emelkedő megélhetési költségeket.
Nyugat-Afrikában még aggasztóbb a helyzet és az ukrán krízis hatására tovább romlik. Az akut éhezés három év alatt megnégyszereződött – idén elérve a 10 éves csúcsot –, és
2022 júniusára várhatóan 43 millió nő, férfi és gyermek fog élelmiszerhiánnyal küzdeni.
Az emelkedő élelmiszer- és üzemanyagárak, valamint az éhezés kapcsán a következőket mondta Chris Nikoi, a WFP nyugat-afrikai regionális igazgatója: „Sok országban arra a szívszorító döntésre kényszerülünk, hogy éhes gyerekektől vegyük el az ételt, és éhező gyerekeknek adjuk oda.”
Az Európa felé áramló fokozódó migrációs nyomást tanúsítja az olasz Corriere della Sera lap online felületén idén május végén megjelent, igen vészjósló felütéssel induló cikk: „A háború közeledik Olaszországhoz: a hadsereg, amely körülveszi Itáliát, a Putyin által kiéheztetett embertömeg.” Az olasz hírszerzés arról tájékoztatta a kormányt, hogy az olasz partokat rendkívüli, mintegy 400 ezer emberből álló bevándorlóhullám érheti el.