Ki lenne jó amerikai elnöknek? – Amerika választ Fodor Gáborral és Kiszelly Zoltánnal
Az amerikai kampányhajrá megmutatta, hogy minden idők egyik legkiélezettebb elnökválasztására kell készülni.
Növekszik a feszültség Litvánia és Oroszország között.
Litvániából közöl riportot a CNN, egész pontosan a Kybartai nevű kisvárosból, amely a NATO-n és az Európai Unión belül helyezkedik el, de egyben a világ egyik legforróbb határa – a Suwalki-folyosó – mentén található. Ez a mintegy hatvan mérföld széles földterület Oroszország erősen megerősített, atomfegyverrel ellátott, balti, Kalinyingrádi területe és szövetségese, Fehéroroszország között helyezkedik el.
Itt él az 59 éves Vytas Grudzinska, akit a portál meginterjúvolt. Éjszaka látszanak a legjobban a katonák – mutat a kertje mögötti zöld foltra. A litvánok egyre többen csatlakoznak a határt védő hadsereghez, mióta elkezdődött a háború. Az ukrajnai háború első napjai óta a havonta csatlakozni kívánó újoncok száma tízről-tizenkettőről, több mint százra emelkedett – olvasható a cikkben. A baltiak attól tartanak, hogy ha Ukrajna elbukik, Oroszország rajtuk keresztül menne át, elvágva őket az észtektől és a lettektől.
A szovjet megszállás mély sebeket ejtett Európa ezen részén. A szovjetek a negyvenes és ötvenes években litvánok tízezreit deportálták erőszakkal a szibériai és az északi Gulagba. Csaknem harmincezer litván fogoly pusztult el a kényszermunkatáborokban – adják meg a történelmi hátteret.
„Emlékszünk a szovjet megszállásra, és nem szeretnénk, ha többé megszállnának minket. Szabad emberek vagyunk” – nyilatkozta egy litván a CNN-nek.
Nyitókép: MTI/AP