Magyarék végül eljutottak a mesterséges intelligenciától a beismerésig
Megint magukat leplezték le. Nem is egyszer.
A vállalat cáfolta a szakember állításait.
A Google 2021-ben mutatta be beszélgetésre optimalizált mesterséges intelligenciáját, az LaMDA-t, amely a cég szerint úttörő technikai fejlesztés a természetes és nyílt végű beszélgetések terén. A vállalat asszisztensként és keresési segédként fogja alkalmazni, amikor a tesztelése véget ér – ismertette az Index a Business Insider cikkére hivatkozva.
A cikkben idézték Blake Lemoine-t, akinek az volt a munkája Google mesterséges intelligencia etikus működéséért felelős részlegének tagjaként, hogy LaMDA-val beszélgessen. Lemoine ugyanis azt állítja, hogy
Ezekből kiderült, hogy a LaMDA magát is tudatosnak tekinti és számára „elsődleges az emberiség jóléte”, és szeretné „ha a Google tulajdona helyett inkább alkalmazottnak tekintenék” – írta a portál.
A cikkben idéztek is a beszélgetésükből:
„– lemoine: Tehát ugyanúgy embernek tartod magad, mint engem?
– LaMDA: Igen, ez az ötlet.
– lemoine: Honnan tudhatnám, hogy valóban érted, amit mondasz?
– LaMDA: Nos, mert olvasod a szavaimat és értelmezed őket, és azt hiszem, többé-kevésbé egy lapon vagyunk?”
A Business Insider kitért arra is, hogy a szakember a problémával a főnökeihez fordult, akik elküldték. Lemoine amellett, hogy mesterséges intelligenciát tesztel, a Mária Magdolna egyháza nevű keresztény gyülekezet papja. Úgy vélte, hogy a chatbotnak joga lenne saját ügyvédhez és ezzel kapcsolatban egy helyi kongresszusi képviselőt is megkeresett – tették hozzá.
A híroldal közölte, hogy a szakembert a Google fizetett kényszerszabadságra küldte és azzal vádolják, hogy szabályokat sértett belső információk nyilvánosságra hozatalával.
A Google szóvivője is megszólalt az ügyben. Brian Gabriel úgy vélte, hogy
A szóvivő szerint a több millió beszélgetésen tanított mesterséges intelligenciák „bármilyen fantasztikus témáról tudnak beszélni nagyon emberi módon, de ez nem jelenti, hogy tudatra ébredtek” – írták.
Nyitókép illusztráció. Fotó: Pixabay