Az USA budapesti nagykövete Brüsszelbe utazott
Azt hiszem most van az a pillanat, amikor meg lehetne kímélni David Pressmant a Budapestre történő fáradságos visszautazástól.
A bostoni városháza előtt három zászlórúd áll, ezek közül az egyikre - a Legfelsőbb Bíróság friss ítélete szerint - bárki zászlót tűzhet. Az ítéletre hivatkozva a sátánisták is ezt kérik.
Júliusban tartják Bostonban a sátán méltatásának hetét (Satan Appreciation Week), ezért egy salemi sátánista szekta indítványozta, hogy százlóját a városháza előtti zászlórúdra felhúzzák. A bostoni zászlók kérdéséről még januárban írtunk egy akkor még folyamatban lévő, a Legfelsőbb Bíróság által tárgyalt ügy kapcsán. Ennek az ügynek a tétje a szólásszabadság volt, történt ugyanis, hogy a bostoni városvezetés elzárkózott attól, hogy egy kereszténységgel foglalkozó szervezet zászlóját is kitűzze az egyik rúdjára, miközben egyes progresszív ügyek támogatóinak engedte ezt.
A Legfelsőbb Bíróság a keresztény szervezetnek adott igazat, vagyis
Ezen felbuzdulva A Sátáni Templom (The Satanic Temple) nevű nontheista vallási és emberi jogi szervezet (nem összekeverendő A Sátán Egyházával) is benyújtotta a maga kérvényét Boston városának vezetéséhez, arra számítva, hogy Boston engedi majd a sátánistáknak, hogy július 23-a és 29-e között a lobogójuk a többi között ott lehessen. A kérelemből nem derül ki az, hogy hogy nézne ki a zászló, illetve, hogy a sátán méltatásának hete pontosan miről szól majd.
A Sátáni Templom nem kommentálta a fejleményeket.
Egy friss szövetségi bíróság előtt zajló perben például arra hivatkoznak, hogy szintén Boston városvezetése „diszkriminatív” és „alkotmányellenes” módon követeli meg a nyitó imát bizonyos közösségi események előtt. Sérelmezik ugyanis, hogy egyházuk imája nem hangozhat el.
A sátánisták legalább háromszor kérték a városvezetést arra, hogy imájuk elhangozzék. Eddig az összes próbálkozásuk elutasítással járt. A városvezetés vonatkozó szabályozása ugyanakkor megengedi, hogy évente néhányszor a városvezetési tanács tagjai kiválasszanak egy szószólót, aki a nyitó imát elmondja.
Boston polgármestere, Michelle Wu sem kommentálta érdemben a sátánisták kezdeményezését. Azt ugyanakkor elárulta, hogy
Boston önkormányzatának épülete előtt rendszerint három zászló lobog. Az egyik rúdon az Amerikai Egyesült Államok lobogója lobog, alatta a POW/MIA (vagyis a hadifoglyokról és az ütközetben eltűnt személyekről megemlékező) zászlóval, a másodikra Massachusetts állam, a harmadikra pedig Boston város zászlóját szokás tűzni.
Esetenként kivételesen – kérelemre – az egyik zászlót le szokás cserélni. Az elmúlt 12 év során több USÁ-n kívüli állam zászlóját, például Kínáét és Kubáét is kitűzték. Hasonlóképpen lobogott a rúdon a Boston Pride nevű helyi melegjogi szervezet zászlaja, úgyszintén az egyik rabszolgasággal foglalkozó szervezet, a National Juneteenth Observance Foundation lobogója.
A zsidó-keresztény hagyományok USA-beli értelmezésének elősegítésére szakosodott Camp Constitution nevű szervezettől megtagadták ezt a jogot, akik
A véleménynyilvánítás szabadságát az amerikai alkotmány első módosítása rögzíti. Ugyanebben a módosításban szabályozzák a vallási türelem kérdését. Ennek megfelelően tilos az államnak előnyben részesítenie bizonyos vallásokat más vallások rovására, s úgyszintén tilos kedvezőbben értékelni a vallásos életformát a nem vallásos életformához képest (s ugyanennek a fordítottja is igaz, vagyis az államnak semlegesnek kell mutatkoznia ebben a kérdésben).
Kép: Joseph Prezioso / AFP
Dobozi Gergely