Hazánk mellett foglalt állást egy francia EP-képviselő a jogállamisági vitában

2022. május 04. 20:13

Helene Laporte szerint „a jogállamiság fogalmának használata konkrétumok és tények hiányban alkalmas politikai támadásokra”.

2022. május 04. 20:13
null

A jogállamiság körülhatárolt meghatározása nélkül fennáll a kockázata annak, hogy az Európai Bizottság politikai kényszerítő eszközként alkalmazza az uniós költségvetés védelmét szolgáló feltételességi mechanizmust Magyarországgal szemben – jelentette ki Helene Laport, a francia Nemzeti Tömörülés párt európai parlamenti (EP-) képviselője Strasbourgban az MTI-nek nyilatkozva szerdán.

Helene Laport az Európai Parlament plenáris ülésén elfogadni tervezett, a jogállamiság magyarországi és lengyelországi helyzetével foglalkozó állásfoglalásához kapcsolódóan arról tájékoztatott, hogy az EP Identitás és Demokrácia (ID) nevű frakciója egy Magyarország mellett kiálló, alternatív határozati javaslatot terjesztett elő.

Tisztázatlan fogalom

Közölte, hogy az EP-állásfoglalás tervezett szövege használja a jogállamiság fogalmát, a fogalomnak azonban nincs általánosan elfogadott, uniós szintű jogi meghatározása, ez pedig teret enged a homályos értelmezéseknek. A Magyarország mellett kiálló javaslatot előterjesztő EP-képviselők arra hívják fel a figyelmet, hogy a jogállamiság körülhatárolt meghatározása nélkül az Európai Bizottság politikai fegyverként alkalmazhatja a feltételességi mechanizmust.

– fogalmazott.

Az EP-képviselő elmondta: a javaslat mindenekelőtt felhívja a figyelmet arra, hogy az egyes tagállami joghatóságok másként értelmezik a jogállamiság fogalmát, ami azt jelenti, hogy nincs uniós szintű egyetértés a fogalom értelmezését illetően. Tervezetük megerősíti, hogy az Európai Unió túlterjeszkedett hatáskörén, amikor elfogadta a feltételességi mechanizmust. A javaslat kiemeli, hogy az uniós költségvetés nem lehet tárgya politikai nyomásgyakorlásnak. Arra is figyelmeztet, hogy az EU megkerülheti az eljárási követelményeket az uniós alapszerződés hetes cikke szerinti, az uniós alapértékek csorbulásának veszélyét vizsgáló eljárások esetében.

Irányított politikai eszköz

Laport hangsúlyozta: a feltételességi mechanizmus egy irányított politikai eszköz. Az ID képviselőcsoport elítél minden politikai jellegű, tények nélküli támadást a jogállamiság homályos fogalmára hivatkozva Magyarországgal szemben – jelentette ki a francia EP-képviselő.

A képviselőcsoport elfogadhatatlannak tartja, hogy az Európai Unió visszatarja a Magyarországnak és Lengyeloroszágnak járó uniós támogatásokat, ehelyett láthatóbb formában kellene elismernie a két országnak az Oroszország ukrajnai háborúja elől menekülők befogadása során tett erőfeszítéseit – tette hozzá Helene Laport.

(MTI)

Nyitókép: hirtv.hu

Összesen 85 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
olajfa1
2022. május 09. 16:10
Az EU-nak nincsen "ALKOTMÁNYA"... Az EU az "alapjogait" mindenkor úgy hajlítgatja ahogyan éppen akarja! Az EU "jogalkalmazása" a III. Birodalom ad-hoc jellegén is túl tesz! és még annál is rosszabb és szélsőségesebb! Az, hogy pl olyanok bírálják Magyarországot "jogállamisági deficittel" akiknek JOGI ALAPJUK SINCSEN az azt jelenti hogy az "orosz vallatótiszti" kategóriába tartoznak! csak még nem támadták meg katonailag azt az országot amire rámutattak... mint ahogyan az "orosz vallatótiszt Ukrajnát"... Nagyon "érdekes" hogy az orosz vallatótiszti módszert elítélik de amikor az EU gyakorlatilag ugyan azt teszi... azt meg "dicsőítik"...
Andreas1970
2022. május 05. 21:01
Sajnos az europai parlament pokhendi es semmihez nem erto politikusok gyulekezete, akik felsobbrendunek erzik magukat az atlag europai polgarhoz kepest, igy ugy gondoljak, hogy megszabhatjak neki, mit tehet es mit nem. Ugyanez ervenyes az europai parlament es a nemzetallamok viszonyara. Franz Timmermansz, aki a vegzettsege szerit francia irodalmat tanult, majd jogot olvasaott, tehat jogi vegzettsege sincs, UGY HULYE az energetikahoz, mint egy cipokefe, megis EZ A SZAKMAI senki ul az EU energiai bizottsaganak legmagasabb funkciojaban es oblos pofaval szorja a nagyobbnal nagyobb OSTOBASAGOKAT, hogy a kis fizetesu ember, hogy sporoljo. Ha ilyen hulyek miatt mennek fel a megelhetesi koltsegek, akkor erdemes lenne az EU+nak ultimatumot tenni, hogy vagy penzben kompenzalja ezeket, vagy egyszeruen kilepunk az uniobol, hogy utana ott vasarolhassunk be, ahol nekunk legjobban megfelel, mert ott vannak a legalacsonyabb arak.
Szuperhetero
2022. május 05. 18:11
Bocs. Ez O1G nek szólt
Dénia
2022. május 05. 16:19
Csak ellenünk indították meg tudtommal. A lengyelek ellen nem.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!