Kaczynski: Lengyelország nyitott amerikai atomfegyverek állomásoztatására

2022. április 03. 07:00

A lengyelek az oroszokat próbálják elriasztani.

2022. április 03. 07:00
null

Jaroslaw Kaczynski lengyel kormányfőhelyettes a Welt am Sonntag című német vasárnapi lapnak nyilatkozva nyitottnak mutatkozott arra, hogy amerikai atomfegyvereket állomásoztassanak Lengyelország területén. „Nem zárkóznánk el, amennyiben az amerikaiak atomfegyverek lengyelországi telepítésére kérnének minket. Ez ugyanis jelentősen növelné az elrettentést Moszkvával szemben” – mondta a lengyel politikus. Hangsúlyozta, jelenleg még nem merült fel a kérdés, „de ez hamarosan megváltozhat”. Mint mondta,

a kezdeményezésnek az Egyesült Államoktól kell jönnie.

Mindemellett úgy vélte, hogy alapvetően értelme volna a nukleáris szerepvállalást kiterjeszteni a NATO keleti szárnyára.    

Kaczynski kiemelte, hogy Ukrajna megtámadása és Oroszország fokozódó agresszivitása miatt Lengyelország üdvözölné az Egyesült Államok európai katonai kontingensének növelését a jelenlegi 100 ezerről 150 ezer főre. Meglátása szerint 75 ezer amerikai katonát a NATO keleti szárnyán, vagyis az Oroszországgal közös határok mentén kellene tartósan állomásoztatni, kétharmadukat Lengyelország és a balti államok területén. "A nukleáris hatalom Egyesült Államok katonái jelentik a legjobb elrettentést, hogy Oroszország ne támadjon meg NATO-tagállamokat, és ők nyújtják nekünk a legjobb biztonságot" - húzta alá Kaczynski, aki szerint a NATO-nak nagyobb szerepet kellene vállalnia az ukrajnai háborúban.    

„Először is egy békemisszióra lenne szükség. Ez persze csak Ukrajna beleegyezésével lehetséges. Másodszor pedig a NATO-tagoknak végre el kell kezdeniük leszállítani azokat a fegyvereket, amelyeket Volodimir Zelenszkij ukrán elnök határozottan kért” – mondta a lengyel kormányfőhelyettes. Lengyelországban jelenleg 2,4 millió ukrán menekült él.

(MTI)

Nyitókép: MTI/EPA/PAP/Radek Pietruszka

Összesen 172 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Callamus Roland
2022. április 03. 15:37
Nem találok észérvet erre a megszólalásra. Remélem ámerika okosabb lesz és nem teszi Lengyelországot potenciális célponttá!
Akitlosz
2022. április 03. 15:14
A szárazföldi indítású atomfegyverek könnyen felderíthetőek és nehezen védhetőek, abszolút elsődleges célpontok. Éppen ezért vannak atomhatalmak - Anglia - amely már csak tengeralattjárókon tart atomfegyvereket. Azok nehezen felderíthetőek és nehezen támadhatóak. Egy új lengyel bázis csak a feszültséget szítja és célponttá teszi Lengyelországot, miközben katonai értelme minimális. A szárazföldi atomrakétabázisokat hosszú idő alatt építik ki, durva erős védelemmel, hogy az ellenség ne tudja megakadályozni atomcsapással sem a rakéták indítását. Lengyelországban ezt nem tudnák megakadályozni.
koronaszepe
2022. április 03. 13:08
Ez butaság. A szabadság nem mindenkinek egyformán fontos, ezt viszont tudom.
foldizs
2022. április 03. 11:53
"Ha nekünk lenne atombombánk, magunkra dobnánk!"
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!