Csődbe mehet az a párizsi színház, amelyet migránsok foglaltak el
Illegálisan érkeztek, most zsarolással akarnak tartózkodási engedélyt kicsikarni a francia hatóságoktól.
Újabb progresszióellenes fejlemény a „Don’t Say Gay”-törvény óta. A jogszabállyal az állami vezetés kivezetné a kritikai fajelméletet az osztálytermekből és a munkahelyekről.
Floridában elfogadták azt a jogszabályt, amelyet a közvélemény egyszerűen csak „Stop WOKE”-törvénynek neveznek. Akár azt is mondhatnánk, hogy a törvény címe különösebb magyarázatra nem szorul – a progresszivizmus zászlóshajójának számító woke-narratíva terjedésének korlátozása a jogalkotói cél. A valójában „Stop Wrongs Against Our Kids and Employees Act”, vagyis „A munkavállalókra és a gyerekekre nézve hátrányos [tevékenységek] megfékezését célzó törvény” című jogszabályt 24-15 arányban fogadta el az állami szenátus.
Miközben a munkahelyek is érintettek, a nemrégiben elfogadott „Don’t Say Gay”, azaz „Ne említsd a melegeket”-törvényhez hasonlóan
E jogszabály esetében azonban nem az LMBTQ-ideológia, hanem a kritikai fajelmélet (critical race theory, CRT) került terítékre. A kritikai fajelmélet egy több kutatási területet ötvöző társadalmi mozgalom, célja a faji igazságosság megteremtése. Az elmélet üzenete, hogy a faj társadalmi és jogi fogalma valójában a fehérbőrűek érdekeinek kedvez, a színesbőrűek rovására. Munkatársunk kritikai fajelméletről szóló publicisztikáját itt olvashatja el.
A Stop WOKE-törvény – csakúgy, mint a „Don’t Say Gay”-törvény – Ron DeSantis flordiai kormányzó nevéhez fűződik. A politikus így nyilatkozott a jogszabálytervezetről decemberben:
„Nem hagyjuk, hogy a floridai adófizetők pénzét arra költsék, hogy gyerekeinket egymás, és az országunk gyűlöletére tanítsák. Felelősséget érzünk továbbá annak kapcsán is, hogy biztosítsuk: a szülők igenis megfelelő módon gyakorolhatják jogaikat, amikor az állami sztenderdek kikényszerítéséről van szó. Végül, meg kell védenünk a floridai dolgozókat azzal az ellenséges munkakörnyezettel szemben, amelyet a nagyvállalatok teremtettek meg, s amely vonatkozásában a dolgozók a kritikai fajelmélettel összefüggő „tréningeknek”, „indoktrinációnak” kényszerülnek alávetni magukat.”
A tengerentúlon vita van arról, hogy a CRT nézeteit valóban oktatják-e az iskolákban, az azonban bizonyosnak tűnik, hogy a kritikai fajelmélet alapvetéséből több kezdeményezés és program is indult.
Jóllehet az ideológia-ellenes Stop WOKE-törvény a CRT-t szó szerint nem említi,
A törvény úgy fogalmaz, hogy érintett minden olyan céges tréning vagy továbbképzés, amelynek során a munkavállalók arról szerezhetnek ismereteket, hogy „egy személy morális karaktere vagy státusza annak függvényében válhat privilegizálttá vagy elnyomottá, hogy az illető milyen fajhoz, bőrszínhez, nemhez vagy nemzetiséghez tartozik”.
A törvény előírja továbbá, hogy az oktatási intézmények milyen módon oktathatnak a fajokról, az előjogokról, az elnyomásról, illetve Amerika alapításáról.
A Stop WOKE-törvény ellenzői attól tartanak, hogy a törvény szükségtelen cenzúrához vezetne a floridai iskolákban (jóllehet, a jogszabály pártolói pedig jellemzően azzal érvelnek, hogy a cenzúra a másik oldalról már most is jelen van).
Tavaly Shevrin Jones, Florida demokrata szenátora a következőképpen értékelte a jogszabályt:
„Ez a törvény nem a feketékre vonatkozik; ez a törvény egyetlen rasszra sem vonatkozik. Azért alkották meg, hogy a Fehérek ne érezzék magukat rosszul azok miatt a dolgok miatt, amelyek évekkel ezelőtt történtek. (…) Senki sem mondta azt, hogy a Fehéreket felelősségre kellene vonni a történtek miatt; a következő kérdést azonban fel kell tennem Fehér polgártársaimnak: támogatója vagy a történteknek, vagy azt üzened, hogy muszáj beszélnünk a történelemről?”
Kép: DeJuana Thompson woke-aktivista a Washington D.C.-ben található Lincoln-emlékmű előtt. JONATHAN ERNST / POOL / AFP
Dobozi Gergely