A német iparvállalatok szövetsége elutasítja a szankciók kiterjesztését az energiaszektorra

2022. március 08. 14:48

Az egyik legnagyobb német gazdasági érdekképviselet vezetője a német kancellár álláspontját visszhangozta.

2022. március 08. 14:48
null

 A BDI – az egyik legnagyobb német gazdasági érdekképviselet – vezetője, Siegfried Russwurm az ARD országos köztelevízió hírportálján idézett keddi nyilatkozatában kiemelte, hogy az orosz földgáz-, kőolaj- és szénszállítások kiesése súlyos hatást gyakorolna a német gazdaságra, és veszélyeztetné az ipar versenyképességét. 

Az Oroszország elleni európai energiaembargóról szóló vita „játék a tűzzel” – húzta alá a BDI elnöke, drámainak nevezve az esetleges embargó várható következményeit. Az orosz energiahordozók importjának leállítása súlyosabb büntetés lenne Németországnak és az egész Európai Uniónak, mint Oroszországnak, „az agresszornak”, mert lehetetlen egyik napról a másikra helyettesíteni, kiváltani más forrásból – fejtette ki a legnagyobb EU-s gazdaság legtekintélyesebb munkaadói érdekképviseletének vezetője. 

A német kormány is elutasítja az energiaembargót

Rámutatott, hogy a Németországban felhasznált kőolaj mintegy harmada származik orosz forrásból, a kőolajnál pedig 50 százalék feletti ez az arány. Ugyancsak 50 százalék körüli az orosz kőszén részaránya az áramtermelésben, és vannak erőművek, amelyeket akár 75 százalékban orosz szénnel táplálnak – mondta Siegfried Russwurm. 

Elutasítja az energiaembargó gondolatát a szövetségi kormány is. Olaf Scholz kancellár hétfőn kiadott közleményében kiemelte: tudatos döntés volt kihagyni az energiaszektort az orosz gazdaság EU-s szankciókkal sújtott területei közül, mert az orosz forrás a hőtermeléstől a közlekedésen át az iparig nélkülözhetetlen, és nem lehet gyorsan helyettesíteni.  

Az ARD a hírportálján közölt összeállításában hozzátette, hogy az embargóról folytatott vita miatt további jelentős drágulás tapasztalható az energiahordozók piacán. Így hétfőn a földgáz határidős jegyzése a TTF holland gáztőzsdén rekordmagasra, 60 százalékos emelkedéssel megawattóránként 345 euróra emelkedett, míg tavaly év végén 150 eurón állt, a sokévi átlag pedig 25 euró. Az északi-tengeri Brent nyersolaj hordónkénti (159 liter) ára 20 százalékkal ugrott meg hétfőn, így 13 éves csúcsra, 139,13 dollárra emelkedett. 

A ukrajnai háború miatti piaci feszültséget a mindennapokban is megszenvedik a németek, főleg az autósok. Legnagyobb érdekképviseletük, az ADAC autóklub keddi adatai szerint a Super-E10 prémium benzinfajta és a dízel literenkénti ára is a lélektani határnak számító 2 euró fölé emelkedett előző nap. A Super-E10 átlagosan 2,008 euróba került literenként hétfőn, a dízel pedig még a benzinnél is drágább volt, 2,032 eurót kértek érte a töltőállomásokon. A 2 euró feletti ár minden korábbinál magasabb, és rendkívül erőteljes drágulás éves összehasonlításban; 2021 márciusában a Super-E10 átlagosan 1,454 euróba, a dízel 1,315 euróba került Németországban.

(MTI)

Nyitóképen: Siegfried Russwurm. Fotó: Ina Fassbender / POOL / AFP 

Összesen 65 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Tobit
2022. március 09. 13:42
A Német ipari és multi cégek, és a Német kormány is tisztán látja milyen katasztrofális lenne az energia szankciók, embargó kiterjesztése. Amerikának az Európai Unió vagy egész Európa gazdaságnak gyengülése nem, hogy nem fájna de egyenesen hasznot hozna. Mindez ellentmond a Gyurcsány -Márki-Zay felé klán hisztéria keltésének, a választók hergelésenek. Egyben alátámasztja, amit a kormány következetesen állít, Magyarországon az orosz energiahordozók importjának megállítása, a rezsi árak kiszámíthatatlan emelkedését jelentené. A ballibeknek semmi sem drága, céljuk a hatalomban Jutás. Nem kell azonnal mindent elhinni nekik, érdemes utánajárni, mert szüntelen hazudnak és ferdiítenek.
Dunhill67
2022. március 08. 19:41
aha...szóval putyinpincsik,meg legfőbb szövetségesek + még barátok is...ugye libsik??
Julius68
2022. március 08. 18:24
A német iparvállalatok szövetsége elutasítja a szankciók kiterjesztését az energiaszektorra 2022. március 8. 14:48 Mi van moslékosok kuss van, gyerünk Brüsszelbe óbégatni, vagy nektek csak a magyar kormány ócsárlása megy. Csináljátok azt amit Makizay, fogjátok Orbánra, hogy ő nem akart gázt az oroszoktól.
EszterMN
2022. március 08. 18:14
Nos, eddig tartott a progresszív jakobinus öntudat... Szerencsére kezd megjelenni lassacskán a józan ész is.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!