Német miniszter az orosz energiaembargóról: Kis egyéni kényelmi áldozattal járna

2022. március 14. 16:52

A Zöldek minisztere szerint Németország már az idén felhagyhat az orosz szén és kőolaj felhasználásával.

2022. március 14. 16:52
null

Németország az Ukrajna elleni orosz invázió miatt igyekszik minél hamarabb felhagyni az orosz energiahordozók felhasználásával – mondta egy hétvégi lapinterjúban a szövetségi gazdasági és klímavédelmi miniszter, aki szerint ha minden jól alakul, országa már őszre függetlenné válhat az orosz széntől, és az év végére csaknem teljesen megszűnhet a függősége az orosz kőolajtól. Robert Habeck a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) című lapban közölt interjúban kiemelte, hogy az Ukrajna elleni orosz támadás miatt már nemcsak éghajlatvédelmi, hanem biztonsági okokból is át kell állítani Németországot a megújuló energiaforrások felhasználására. Habeck kijelentette: le kell válni az orosz energiaimporttól, majd általában véve a fosszilis tüzelőanyagokról. Ezért a kormány „minden nap, tényleg minden nap, és nem egyszer éjjel is” dolgozik azon, hogy csökkenjen a függőség az orosz olajtól, széntől és földgáztól.

Megújulók és LNG

Ez a függőség „naponta, sőt, óránként” csökken, és

ha sikerrel járunk, akkor ősszel függetlenek leszünk az orosz széntől, az év végére pedig szinte teljesen függetlenek leszünk az Oroszországból származó olajtól”

– mondta a miniszter.

A Zöldek politikusa hozzátette, hogy a földgáz esetében „bonyolultabb a helyzet”, mert Németországban nincs kiépítve a cseppfolyósított földgáz (LNG) importjához szükséges infrastruktúra, de ezen is „teljes erővel” dolgoznak. Kifejtette, hogy egy LNG-terminál kiépítése a tervezéssel, engedélyeztetéssel és az építkezéssel általában öt évig tart, ha nem jönnek közbe nehézségek, de az Ukrajna elleni orosz agresszió miatt hirtelen megváltozott helyzetben máris vannak befektetők, akik „készen állnak arra, hogy kockázatot vállaljanak, és azonnal belevágjanak” a beruházásba.

„Kis egyéni kényelmi áldozat” és téli ellátási gondok

Robert Habeck megerősítette, hogy a német kormány nem támogatja az orosz energiahordozók behozatalának azonnali, általános tilalma gondolatát. Mint mondta, az embargó nem csupán „kis egyéni kényelmi áldozattal” járna, hanem ellátási gondokat okozna a következő télen, és gazdasági visszaeséshez és magas inflációhoz vezetne.

Az azonnali embargó miatt

emberek százezrei veszítenék el a munkájukat, és sokak számára aligha lenne többé megfizethető a munkába járás, a fűtés és az áramszolgáltatás”

– mondta a gazdasági és klímavédelmi miniszter.

Németországban az orosz import részaránya a földgázfelhasználásban 55 százalékos. A szénnél 50 százalék, a kőolajnál 35 százalék ez az arány. A háború kezdete, február 24. óta felerősödött az a követelés, hogy az orosz energiafüggőség lazítása érdekében halasszák el a 2011-es fukusimai atomkatasztrófa hatására az akkori, Angela Merkel vezette kormány által elindított úgynevezett energiapolitikai fordulat – a nukleáris energia használatának kivezetése – utolsó szakaszát, vagyis a még működő három atomerőmű idénre tervezett leállítását.

Ezzel kapcsolatban Robert Habeck a FAZ-nak elmondta, hogy az erőművek üzemben tartása csakis akkor lenne megoldás, ha új fűtőanyagot kapnának, nem pótolnák be a közelgő leállítás miatt 2019-ben kihagyott biztonsági átvilágításukat, és nemcsak átmenetileg, hanem több évre hosszabbítanák meg az üzemidejüket. Mindez aránytalanul nagy kockázat a várható előnyökhöz képest, ezért a kormány nem ezt az utat választja – fejtette ki a miniszter.

(MTI)

Baloldal: el kell zárni az orosz energiacsapot

Kocsis-Cake Olivio kijelentette, a béke elérése érdekében szankcióval kell sújtani az orosz energiahordozókat. Bővebben...

Nyitókép: Axel Heimken / DPA / AFP

Összesen 53 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Hájas Gerzson a hitlerszakértő
2022. március 16. 08:44
"de az Ukrajna elleni orosz agresszió miatt hirtelen megváltozott helyzetben máris vannak befektetők, akik „készen állnak arra, hogy kockázatot vállaljanak, és azonnal belevágjanak” a beruházásba." Hát persze hogy vannak...
teljesenertelmetlen
2022. március 15. 07:12
Namostakkor: ha nem lesz orosz gáz, akkor nem mennek a gázos erőművek (mert ugye az iparnak és a fűtésre is kell gáz), tehát innen nem lesz áram ha leállítják az atomerőműveket, mert cúnya-cúnya, akkor onnan sem lesz áram ha leállítják a szénerőműveket, mert grétathunberg, akkor azok sem adnak áramot úgy mégis, mi a faszommal fogják megtermelni a szükséges áramot? Ugye nem mondják komolyan, hogy a német gazdaságot majd nap- és szélenergiával hajtják? Aztán ha van egy borús, szélcsendes nap, akkor leáll az ország? Arról nem beszélve,
Bagzóné Barbier Diplomatico
2022. március 14. 19:48
Megfagyás után, már egészen évszázadokig kényelmes.
zara
2022. március 14. 19:43
elég nektek a 15fok is a lakásban télen...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!