Átlépték a határt: az Európai Bizottság már Bécsben is lecsapott, hogy Magyarországot büntesse
A diákokkal egy percig sem törődtek Brüsszelben.
Jedi Blue - ez a neve annak a keretmegállapodásnak, amellyel a Facebook-utód Meta és a Google hátrányosan befolyásolhatja az uniós piac működését. Az Európai Bizottság megkezdte nyomozását az ügyben.
Antitröszt-eljárás alá vette az Európai Bizottság a Google-t és a korábban Facebook néven ismert Metát. A szervezet gyanúja szerint a két cég online tevékenysége sérti az Európai Unió versenyjogi szabályait.
Egy 2018-as, "Jedi Blue" névre hallgató megállapodásról van szó, amelyet az akkori Facebook és a Google kötött. Ennek keretei között
A Google a Header Bidding-szolgáltatás révén kínált előnyt a legnagyobb közösségi platform számára, utóbbi pedig a Google nyílt ajánlattételi mechanizmusát (Open Bidding) részesítette előnyben.
A header bidding egy szolgáltatás, amely lehetővé teszi a hirdető felületek számára számára (ezek lehetnek akár médiatartalom-szolgáltatók, újságok is) hogy egyszerre több hirdetőtől is beszerezzék a pénzügyi ajánlattételt a hirdetési felületekre vonatkozóan. Ez azért éri meg a hirdető felületek számára, mert így nem kell egyenként megnyilatkoztatni az ajánlattevőket. Ennek eredményeképpen a hirdetők egymással versengve juthatnak hirdetési felülethez, a hirdetési felület üzemeltetői pedig össze tudják hasonlítani, hogy ki adta a legjobb ajánlatot a szolgáltatás igénybevételére.
Az Európai Bizottság attól tart, hogy a Jedi Blue-megállapodás célja valójában az, hogy kizárja a piacról a Header Biddinggel és az Open Biddinggel versenyző egyéb reklámozási mechanizmusokat,
Az Európai Bizottság gyanúja szerint a Jedi Blue-megállapodás az Európai Unió működéséről szóló szerződés 101., illetőleg 102. cikkébe ütközik. Ezek a jogszabályhelyek szólnak a tagállamok kereskedelmét hátrányosan befolyásoló versenykorlátozó, torzító gyakorlatok tilalmáról.
Az Európai Bizottság mellett az Egyesült Királyság is nyomoz a Jedi Blue-val kapcsolatban, jóllehet, utóbbi cselekményei még az Európai Bizottság vizsgálódásait megelőzően kezdődtek meg. A szigetország versenyjogi és piacfelügyeleti hatósága (Competition and Markets Authority, CMA) is vizsgálta, hogy a megállapodás érinti-e valamilyen formában a brit piacot. Az Egyesült Királyság mellett Texasban és az Egyesült Államok egyéb tagállamaiban is megkezdődött a vizsgálat a gyakorlattal kapcsolatban.
A hírek szerint a brit CMA és az Európai Bizottság közösen folytatják a vizsgálódásokat.
Kép: DENIS CHARLET / AFP
Dobozi Gergely