Véleménycikket közölt a Cicero német politikai magazin online kiadásában George Friedman magyar származású amerikai geopolitikai szakértő az ukrajnai háborúról és északkeleti szomszédunk semlegességének esélyeiről.
Nem ez volt az eredeti orosz terv
Friedman úgy látja, hogy a jelenleg Törökországban zajló
orosz–ukrán tárgyalások tragikus módon éppen a háború előtti alaphelyzetet erősítik meg.
Az orosz érvelés szerint a háború célja nem Ukrajna megszállása, hanem a Donbasz megvédése, de Friedman szerint ezért nincs sok értelme háborút indítani, elvégre Ukrajna eddig sem volt abban a helyzetben, hogy az informális orosz felügyelet alatt álló Donyecki és Luganszki Népköztársaság területét visszafoglalja.
A szakértő szerint ennek azért jócskán ellentmond az a tény, hogy Belarusz irányából elindult egy hosszú katonai konvoj Kijev irányába, mintha az oroszok általános háborút akartak volna indítani Ukrajna ellen. Vagyis: az eredeti elképzelések jóval nagyra törőbbek voltak, mint amit a jelenlegi realitás sejtet.
Az ukránok – írja Friedman – most már hajlandók elengedni a Donbaszt, sőt, az ország semlegességét is kilátásba helyezték. Igen ám – érvel a szakértő –, csakhogy
azt senki sem tudja, hogy ebben a helyzetben mit jelent pontosan a semlegesség.
Svájc például a semlegességére hivatkozva tette lehetővé a második világháborúban, hogy az összes hadviselő fél hozzáférjen a bankrendszeréhez. A szintén semleges Svédország nem tagja a NATO-nak és csak korlátozottan fegyverkezik, viszont mindenki tudja, melyik oldalon áll valójában. Ez is egyfajta semlegesség.
Milyen lenne az ukrán semlegesség?
Hogy mit jelentene Ukrajna esetében a semlegesség? Friedman szerint valami ilyesmit: „Ukrajna talán nem lép majd be a NATO-ba, és arra is odafigyel majd, hogy kínai fegyvereket is vásároljon”.
Viszont – írja Friedman – az nehezen elképzelhető, hogy a mostani események után Ukrajna ugyanúgy megbízzon Oroszországban, mint Nyugat-Európában vagy az Egyesült Államokban. Kijev formálisan valóban törekedhetne a semlegességre, de valószínű, hogy a titkosszolgálatai inkább a Nyugattal kommunikálnának, mint Oroszországgal. „Hogyan lehetne Ukrajna semleges egy ilyen helyzetben?” – teszi fel a kérdést a szerző.