Donald Trump felszólította Putyint a háború befejezésére
Az amerikai elnök szerint már nagyon közel egy találkozó az orosz elnökkel.
Oroszország bebizonyította, hogy képtelen többfrontos háborút folytatni, s emiatt rákényszeríthető lehet a hadművelet befejezésére – írja George Friedman geopolitikai szakértő a német Ciceróban. Szemle!
Véleménycikket közölt a Cicero német politikai magazin online kiadásában George Friedman magyar származású amerikai geopolitikai szakértő az ukrajnai háborúról és északkeleti szomszédunk semlegességének esélyeiről.
Friedman úgy látja, hogy a jelenleg Törökországban zajló
Az orosz érvelés szerint a háború célja nem Ukrajna megszállása, hanem a Donbasz megvédése, de Friedman szerint ezért nincs sok értelme háborút indítani, elvégre Ukrajna eddig sem volt abban a helyzetben, hogy az informális orosz felügyelet alatt álló Donyecki és Luganszki Népköztársaság területét visszafoglalja.
A szakértő szerint ennek azért jócskán ellentmond az a tény, hogy Belarusz irányából elindult egy hosszú katonai konvoj Kijev irányába, mintha az oroszok általános háborút akartak volna indítani Ukrajna ellen. Vagyis: az eredeti elképzelések jóval nagyra törőbbek voltak, mint amit a jelenlegi realitás sejtet.
Az ukránok – írja Friedman – most már hajlandók elengedni a Donbaszt, sőt, az ország semlegességét is kilátásba helyezték. Igen ám – érvel a szakértő –, csakhogy
Svájc például a semlegességére hivatkozva tette lehetővé a második világháborúban, hogy az összes hadviselő fél hozzáférjen a bankrendszeréhez. A szintén semleges Svédország nem tagja a NATO-nak és csak korlátozottan fegyverkezik, viszont mindenki tudja, melyik oldalon áll valójában. Ez is egyfajta semlegesség.
Hogy mit jelentene Ukrajna esetében a semlegesség? Friedman szerint valami ilyesmit: „Ukrajna talán nem lép majd be a NATO-ba, és arra is odafigyel majd, hogy kínai fegyvereket is vásároljon”.
Viszont – írja Friedman – az nehezen elképzelhető, hogy a mostani események után Ukrajna ugyanúgy megbízzon Oroszországban, mint Nyugat-Európában vagy az Egyesült Államokban. Kijev formálisan valóban törekedhetne a semlegességre, de valószínű, hogy a titkosszolgálatai inkább a Nyugattal kommunikálnának, mint Oroszországgal. „Hogyan lehetne Ukrajna semleges egy ilyen helyzetben?” – teszi fel a kérdést a szerző.
Friedman szerint a megoldás a titkolózás. Az amerikai szakértő úgy látja, hogy
s emiatt rákényszeríthető lehet a hadművelet befejezésére. Ukrajna ezzel szemben arról tett tanúbizonyságot, hogy képes az ellenállásra, de egy idő után túl nagyok lehetnek a veszteségei – főként, ha Oroszország még több energiát fektetne az offenzívába.
A geopolitikai szakértő úgy véli, hogy évek munkájával Oroszország képes lehetne kifejleszteni a „politikai hadviselés” új kultúráját, és valóban ütőképes hadsereget hozhat létre. Ukrajna nem tudja megvédeni magát egy jól felfegyverzett, jól képzett, professzionális hadsereggel szemben, amíg maga nem épít fel egy ilyet – véli Friedman. A semlegesség viszont megnehezíti az építkezést, ha a semlegesség azt jelenti, hogy nem lehet nyugatról fegyvereket beszerezni.
„Oroszország hatalmasat bukott az Ukrajna megszállását célzó tervével, és most azt állítja, hogy soha nem is törekedett erre” – állítja George Friedman. Ukrajna eddig ügyes volt, de Friedman szerint mindenképpen
Csakhogy ez nem egy könnyű út.
Friedman úgy látja: az is figyelemreméltó, hogy éppen Törökországban zajlanak a béketárgyalások. A szakértő rámutat: az évszázados orosz–török bizalmatlanságot aligha feledtetheti a két ország alkalmi együttműködése a Közel-Keleten, ráadásul Ankarának kifejezetten egy gyenge Oroszország az ideális. De Törökország Friedman szerint ukrán területekre is éhezik. A szerző szerint Törökország az ideális tárgyalópartner ebben a helyzetben: „Senki nem tudja, hogy mit akar, és emiatt minden fél óvatosabb.”
Fotó: Mikhail Klimentyev / Sputnik / Sputnik via AFP