Aaron RHODES író és az emberi jogok nemzetközi jogvédelmével foglalkozó szakember. A Forum for Religious Freedom-Europe elnöke, illetve a Common Sense Society szenior kutatója. 1993 és 2007 között az Emberi Jogok Nemzetközi Helsinki Szövetségének elnöke volt.
Oroszország Ukrajna megtámadásával hosszú évtizedek után ismét háborút hozott Európába. Ha ezt a háborút tágabb perspektívából nézzük, az első kérdésem az, hogy az európai és különösen a nyugat-európai nemzetek figyelmen kívül hagyták-e a politika valóságát, a nagyhatalmi érdekeket, és a Szovjetunió felbomlása után kicsit önámító módon saját magukat vezették félre a békével kapcsolatban?
Igen, úgy hiszem, hogy ez nagyjából helytálló megfogalmazás. Bármennyire is komolytalannak hangzik „A történelem vége és az utolsó ember” címet viselő könyv, sokan egyetértettek Francis Fukuyama azon megérzésével, hogy a liberális demokrácia erényeit övezően a világon végre egyetértés kovácsolódik. A nyugat-európaiak nagyon hittek a „szabályokon alapuló” nemzetközi rendben, miközben az amerikai vezetők és elemzők önteltségbe süppedtek és nem vettek tudomást arról a növekvő fenyegetésről, amelyet a rosszindulatú hatalmak a szabadság, a demokrácia és az önrendelkezés eszméjére, valamint magára Amerikára is jelentenek. Általánosabban fogalmazva, a nyugati társadalmak elveszítették tájékozódási képességüket. Úgy tűnik, hogy
polgáraik vagy nem képesek vagy nem hajlandók erkölcsi különbségtételt tenni, és felismerni, hogy a világ még mindig veszélyes hely, ahol az agresszió megakadályozásához és az alkotmányos szabadságok megóvásához szükség van elrettentésre.
Európa jelenleg még a saját védelmét sem igazán képes biztosítani. Hogyan látja az összefüggést e gyengeség, valamint az erkölcsi önbizalom és az önbecsülés növekvő hiánya között Nyugaton?
Európa amerikai katonai védelme az Egyesült Államoktól való függéshez vezetett, ami egyben ellenérzést is kelt. Az amerikai hozzáállás gyakran érzéketlen; úgy tűnik, hogy miközben a kormány gyakorta arra inti az európaiakat, hogy saját maguk gondoskodjanak védelmükről, abban is érdekelt, hogy dominanciája megmaradjon.
Ugyanakkor mélyebb okokra vezethető vissza az, amit erkölcsi önbizalom és önbecsülés hiányaként tarthatunk számunk. A Németország által a második világháborúban okozott pusztítások nyomán egyfajta passzívitás alakult ki, viszolygás mindentől, aminek köze lehet a nemzeti érzésekhez. Ez együtt járt a szocializmust övező szimpátiával, amely erkölcsi győztesként emelkedett ki a háborúból. A szocialisták pedig azon munkálkodtak, hogy a konzervativizmust a fasizmussal, a honvédelmet pedig a militarizmussal azonosítsák.
Az elit elhintette a kétkedés magját a Nyugat alapvető politikai elveivel, civilizációs törekvéseivel, valamint azzal kapcsolatban, hogy egyáltalán létezik erkölcsi igazság.