Pislogni sem volt ideje a leköszönő amerikai vezetésnek: Szijjártó mindenki eszén túljárt
A magyar külügyminiszter ráadásul még mindig nem fedte fel teljesen a lapjait.
Már régóta készültek a pénzügyi válaszcsapás tervei az Egyesült Államok részéről arra az esetre, ha a Vlagyimir Putyin megtámadja Ukrajnát – derült ki egy amerikai illetékes Reutersnek adott nyilatkozatából.
Az orosz jegybanki tartalékok blokkolásával kapcsolatos stratégia célja az volt, hogy mire kinyitnak az amerikai piacok hétfőn, már ne tudja mozgósítani az orosz jegybank a dollárban, euróban, jenben és fontban lévő tartalékait és ez össze is jött –írta meg a Portfólió.
A terv az volt, hogy amikor elindul a háború, védeni tudja a rubelt az eséstől, de azzal, hogy a tartalék azon részét, amely külföldön van, blokkolták (valójában nem a SWIFT-döntéssel, hanem egyszerű vagyon befagyasztással), kiütötték ezt a biztosítást – írta meg a lap emékeztetve, hogy ezért nem tudott hétfőn intervenciókkal a rubel védelmére kelni az orosz jegybank, amit maga a jegybankelnök is elismert.
Erre azért nem tudott csak sor kerülni, mert a bankok zárva tartottak és ezért volt fontos, hogy az amerikai piacok vasárnap éjjeli nyitásáig hatályba lépjen az orosz jegybank devizatartalékainak befagyasztása.
Összességében több százmilliárd dollárnyi orosz jegybanki tartalékot fagyasztottak be, ez pedig összhangban van azzal, amit Josep Borrell uniós külügyi főképviselő vasárnap este mondott, miszerint
A Reuters amerikai forrássa jelezte, hogy szorosan egyeztetik az európai partnerekkel annak a végső listának a tartalmát, hogy pontosan mely orosz bankokat zárják ki a SWIFT rendszerből. A nyugati intézkedéseknek szerinte egyértelműen az a célja, hogy az orosz gazdaság hátrafelé menjen egészen addig, amíg Vlagyimir Putyin fel nem nagy az Ukrajnát érő beavatkozásával.
Fotó: MTI/EPA/Karl-Josef Hildenbrand