Amerikának le kell mondania a világuralomról
Ideje elfelejteni az Oroszország feldarabolásáról szőtt hagymázas terveket.
A Kreml minden olyan felvetést támad, amely szerint Putyin szövetségeseket próbál szerezni a gazdasági szankciók ellen – írta a Politico.
Vlagyimir Putyin orosz elnök nem tudta távol tartani a politikát az olasz cégvezetőkkel folytatott rendkívüli videobeszélgetéstől, mely szópárbalyhoz vezetett a két ország vezetése között – írja a Politico. Míg az olasz felsővezetők a Putyinnal folytatott videobeszélgetésen vettek részt, Franciaország, Németország, Oroszország és Ukrajna diplomatái a párizsi Elysée-palotában találkoztak, hogy próbálják enyhíteni az Ukrajnával kapcsolatos feszültséget – jegyezte meg a lap.
Szerdán Mario Draghi miniszterelnök kormánya felszólította a szervezőket, hogy mondják le a rendezvényt, és arra kérte az állami irányítás alatt álló cégeket, hogy ne vegyenek részt rajta, mivel valószínűleg tudatában vannak annak, hogy ez rossz fényt vet az olasz cégvezetőkre, akik
A nyilatkozatra szinte azonnal reagált a Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov és „elvetemült értelmezésnek” nevezte, ami azt sugallja, hogy Putyin a találkozót üzleti támogatás elnyerésére használja fel az Oroszország elleni esetleges megtorló szankciók közepette.
Mindenesetre felmerül a gyanú, hogy Putyin azért udvarol az olasz üzleti élet vezetőinek, mivel Olaszország kulcsszerepet játszott 2014-ben a Krím inváziója után abban, hogy Oroszország elkerülhesse a különösen szigorú szankciók bevezetését. Akkoriban diplomaták arról panaszkodtak, hogy Olaszország vezető vállalatai nyomást gyakorolnak a regnáló római kormányra, hogy hagyják futni Moszkvát, mivel féltették hatalmas oroszországi befektetéseiket.
Az olasz kormány tiltakozása ellenére az ülést szerdán mégis megtartották, és néhány állami irányítás alatt álló olasz vállalat, mint például az Enel energiaóriás részt is vett rajta. Mások, köztük az Eni és a Snam nevű energiacégek viszont teljesítettték Draghi kérését, és távol maradtak.
Az esemény ezúttal Olaszország politikai megosztottságát is áthidalta egy olyan pillanatban, amikor a pártok zárt ajtók mögött harcolnak, hogy kit válasszanak meg végül az ország következő elnökévé – állítja a balközép lap.
Egy közös nyilatkozatban a Demokrata Párt, az 5 Csillag Mozgalom és a jobbközép Forza Italia három törvényhozója bírálta közösen az olasz vállalatokat. Aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy a találkozó rossz üzenetet küldhet Olaszország NATO-szövetségeseinek, miután több mint 100 000 orosz katona vonult fel az ukrán határon.
„Bár megértjük, hogy vállalatainknak jó kereskedelmi kapcsolatokat kell fenntartaniuk az orosz vállalatokkal, úgy gondoljuk, hogy ez az igény, különösen a mostanihoz hasonló nagy feszültség idején, nem áshatja alá Olaszország transzatlanti megbízhatóságát” – áll a többpárti nyilatkozatban.
Azzal érvelnek, hogy annak nincs köze az ukrajnai patthelyzethez és tagadták, hogy Róma megpróbálta volna szabotálni a találkozót. Két személy azonban, akik közvetlenül ismerik a tárgyalásokat, megerősítették, hogy Róma megkereste a meghívott listán szereplő vállalkozásokat és a találkozót szervező Olasz-Orosz Kereskedelmi Kamarát.
A találkozó során Putyin „ragaszkodott a két ország közötti energiakapcsolatok kölcsönös előnyeihez”. Elmondta, hogy „Olaszországot az egyik vezető gazdasági partnernek tartja”, és hangsúlyozta, hogy „Róma eddig is profitált az orosz gáz alacsony árából”. Az olasz külügyminisztérium adatai szerint 2021-ben Oroszország volt Olaszország 14. legnagyobb exportcélpontja. Olaszország azonban egyértelműen Oroszországtól függ gázellátása tekintetében.
Fotó: Alexey Nikolsky/Sputnik/AFP via Getty Images