A nyílt színi gonoszkodás kedden elmaradt Moszkvában, ami kezdetnek legalábbis nem rossz. A helyzet változatlanul kiélezett, Oroszország nemrég az Ukrajnával határos Belaruszba is vezényelt katonákat, hogy fokozza a Kijevre és a NATO-ra kifejtett, egyébként sem kis nyomást. A jó szándékát hangsúlyozandó Baerbock megkoszorúzta az ismeretlen katona sírját az orosz fővárosban, a sajtótájékoztatón pedig
azt is elmondta, hogy Oroszország és Németország már hetvenöt éve békében el egymással
– a jelek szerint elfeledkezve arról, hogy 1989 előtt sokmillió németnek ez a „béke” egyet jelentett a szovjet megszállással és a kommunista diktatúrával. Annalena Baerbock persze egy nyugatnémet polgárcsaládban nevelkedett klíma-külügyminiszter, a német történelem e szomorú, máig tartó hatású fejezetei őt a jelek szerint hidegen hagyják.
A két külügyminiszter megbeszélése majdnem két órán keresztül, vagyis a tervezettnél jóval hosszabban tartott, s bár voltak olyan pontok, amikben a felek egyetértettek, a legsürgetőbb kérdésben nem közeledtek az álláspontok. Baerbock a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a százezer orosz katona Ukrajna határánál való felvonulását nehéz nem fenyegetésként értelmezni,
Lavrov pedig arról beszélt, hogy hajlandók tárgyalni a normandiai formátumban,
de „ha csak azért találkozunk, hogy Zelenszkij elnök ismét elmondhassa, hogy a kezdeményezésére összegyűlt egy csapat befolyásos vezető, és hogy szerinte ezzel véget is értek a feladatai, akkor nincs szükségünk egy ilyen találkozóra” – mondta az orosz külügyminiszter.
Szergej Lavrov ezzel két dolgot hangsúlyozott. Egyrészt azt, hogy Franciaországnak és Németországnak, a normandiai formátum két EU-s tagjának rá kellene szorítania Kijevet a minszki megállapodásban foglalt kötelességei betartására (legalábbis arra, hogy ne szállítson több fegyvert a konfliktuszónába), másrészt pedig azt, hogy Oroszország számára a kívánt tárgyalópartner a kérdésben nem Franciaország, Németország és Ukrajna, hanem az Egyesült Államok. „Jó okunk van azt feltételezni, hogy a jelenlegi adminisztrációnak realisztikusabb elképzelése van az ukrajnai rendezésre” – mondta ezzel kapcsolatban Lavrov.