Litvánia azonnal segítséget kért a Frontextől, illetve egy fizikai határzár kiépítésébe kezdett. Litvánia után Lukasenka Lengyelországot is megcélozta a migránsokkal, azonban Lengyelország nem kért Frontex-segítséget. Itt szó sem volt embercsempészésről,
jóval inkább a kizsákmányolt és becsapott migránsok tömeges, tudatos és szervezett utaztatásáról.
Míg 2021 nyarán 12-15 ezer dollárba került egy-egy csomag megvásárlása, addig szeptemberben olyan háromezer dollárra tették a szakértők a tarifát. Ha csak azt számoljuk, hogy december elején körülbelül 30 ezren tartózkodtak a határokon rekedve, megállapíthatjuk, hogy a Lukasenka-rezsimhez köthető érdekeltségi körök busás összegeket tudtak zsebre rakni.
A bevándorlók eszközként vagy fegyverként való használata nem új keletű, azonban a darabszámra való importálás igen. Sokan hibrid hadviselésnek nevezték Lukasenka módszereit, hiszen egy szomszédos állam területi integritását és szuverén főhatalmát úgy fenyegette különféle puha eszközökkel (diplomáciai, gazdasági, társadalmi nyomásgyakorlás), hogy valójában katonai összetűzésre és fizikai kontaktusra nem került sor a két állam fegyveres ereje között.
Litvánia után Lengyelországba is átgyűrűzött a probléma, ahol talán még drámaibb szituációk és pattanásig feszült helyzetek alakultak ki: a lengyel határőrség hivatalos Twitter csatornáján novemberben bejelentette, hogy a fehérorosz alakulatok lézersugárral és stroboszkóppal vakították el a lengyel katonákat. Sőt, további vádak szerint még az ideiglenes határkerítés lebontásához is hozzáláttak egyes helyeken.
A helyzet napjainkban továbbra is feszültnek, de stabilnak mondható.
A migránsok jelentős részét vagy hazautaztatták kibocsátó országukba, vagy ideiglenes befogadóközpontokban helyezték el. Akik a határon maradtak, egyre agresszívabb módon próbálnak átjutni a kerítésen: kövekkel, ágakkal, törmelékekkel dobálják a lengyel határőrség személyzetét, illetve azon vannak, hogy a kerítést átvágják, megrongálják. Nem tudni pontosan, hányan maradtak Fehéroroszországban. Egy hónapja a belarusz hatóságok 7 ezer migránsról beszéltek, a lengyelek 13-14 ezerről, az ukránok pedig 16 ezerről.